1/2008
Madagaskarska przygoda Fiedlera z 1937 roku związana jest przede wszystkim ze wsią Ambinanitelo. I trzeba przyznać – miał szczęście, że trafił właśnie tam. Nawet dziś, mimo postępującego w błyskawicznym tempie wylesiania, w okolicach Maroantsetra i na Półwyspie Masoala zachował się najbardziej zwarty i największy na Madagaskarze obszar pierwotnych lasów deszczowych.
Rocznie spada tam do 5 000 mm deszczu, co czyni te tereny najbardziej wilgotnymi na wyspie, a przy okazji najbardziej niedostępnymi. Fiedler mógł więc badać i podziwiać najbogatsze naturalne środowisko Madagaskaru. Miał przy tym znakomitych przewodników – obeznanych z lasem ludzi z miejscowego plemienia Betsimisaraka. Wypytywał ich zresztą nie tylko o przyrodę. Na szczycie Ambihimitsingo, jednej z gór otaczających Ambinanitelo, Maurycy Beniowski, konfederata barski, żołnierz i podróżnik polskiego pochodzenia, pod koniec XVIII w. wybudował Fort Augusta, zaś u ujścia rzeki Antanambalana do zatoki Antongila założył osiedle Louisbourg. Ku swemu rozczarowaniu Fiedler stwierdził, że wśród Malgaszów nie pozostała żadna opowieść ani legenda o tym vazaha. Mieszkając wśród Betsimisaraków, Fiedler zapoznawał się ze zwyczajami i wierzeniami plemienia: W Ambinanitelo weszliśmy w osobliwy świat pojęć o duchach. Jako biali ludzie nosimy naszego Boga w sobie i jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za swoje czyny. Natomiast mieszkańcy Ambinanitelo rozmieścili swych bogów niebacznie dookoła siebie i z tej przyczyny mieli wiele kłopotów.
Spis treści – styczeń 2008
W kamiennym kręgu. W Zimbabwe znajdują się najpotężniejsze po egipskich piramidach ruiny w Afryce.
Wywiad z Normanem Daviesem. Historia poddaje się interpretacji – stąd konieczność polityki historycznej.
Madagaskar 1937. Arkady Fiedler, popularny podróżnik, choć znany przede wszystkim z książek, robił też doskonałe zdjęcia.
Z archiwum NG. W XX w. wykopano mnóstwo skamieniałości dinozaurów. Ale dopiero w latach 90., dzięki postępowi w nauce, mogliśmy je właściwie „odczytać”.
Schengen: droga wolna. Europa bez wiz i paszportów.
Lodowi wojownicy. Polscy wspinacze słyną w świecie z zimowych wypraw w Himalaje.
Szczyty możliwości. Opowieść o zimowym zdobyciu Everestu i próbie podboju Korony Himalajów.
Izraelici z Amazonii. Żyją jak naród wybrany, zgodnie z nakazami Starego Testamentu – tyle że w amazońskiej puszczy.
Gwiezdne miasteczko. Nie imponuje wyrafinowaną techniką, za to fachowością specjalistów – i owszem.
Polak w kosmosie. Jak Mirosław Hermaszewski trafił na orbitę i dlaczego bez migdałków.
Wulkany Indonezji. W tym kraju dla wielu ludzi wulkany to coś znacznie więcej niż groźny i piękny zarazem element krajobrazu.
Gry wywiadów. W czasie wojny wywiady aliantów podjęły wyścig o przechwycenie niemieckich technologii.
Bieliki. Uchronione przed wyginięciem, teraz krążą majestatycznie nad rzekami w poszukiwaniu ryb i ptactwa.
Afganistan. W tym kraju wojna to od wieków codzienność. A idzie za tym bieda, zacofanie, religijny fundamentalizm.
Misja. Dziś w Afganistanie walczą Polacy – w ramach sił NATO.