12/2010
Dla naszej redakcji to był dobry i ważny rok. A że okres Świąt i sylwestra skłania do podsumowań i przemyśleń... W Puszczy Knyszyńskiej kłusownicy zabili żubra. Król polskich lasów, którego populację troskliwie odbudowaliśmy, został zastrzelony dla mięsa. Wstrząsające. Mimo to wierzę, że nie przestaliśmy kochać zwierząt. Cieszy nas ich towarzystwo tak bardzo, że starożytni Egipcjanie zabierali je ze sobą nawet do grobu. Na okładce styczniowego wydania National Geographic widnieje mumia małpy – troskliwie zabalsamowanej i umieszczonej w grobowej krypcie. W kolejnych numerach nadal przyglądaliśmy się przyrodzie, która bywa oszałamiająco piękna i przebiegle okrutna, jak drapieżne rośliny. Zajrzeliśmy w przeszłość, rozwiązując zagadkę rytów z Nazca, i w przyszłość, która pewnie będzie należeć do Chin. Ujawniliśmy także tajemnice rodziny Tutanchamona, ruszyliśmy szlakiem badań Bronisława Malinowskiego, odkryliśmy najstarszego hominida sprzed 4 mln lat, rozstrzygnęliśmy kolejną edycję Wielkiego Konkursu Fotograficznego... Przez ostatnie 12 miesięcy miałam zaszczyt wraz z całą redakcją przygotowywać dla Was kolejne wydania National Geographic Polska. Każdego dnia dostajemy od Was listy i maile – dowód, że nasza praca jest dla Was ważna i że jest wiele osób ciekawych świata, dla których codziennie podejmujemy wysiłki, aby nasz magazyn był coraz lepszy. Wkrótce święta. Oby minęły Wam w spokoju i radości. I oby jeszcze więcej szczęścia przyniósł nadchodzący rok.Martyna Wojciechowska wraz z redakcją National Geographic Polska
Spis treści:
Wywiad z archeologiem Andrzejem Pydynem, który opowiada o tym, jak szuka się skarbów kultury pod wodą, a także co można tam znaleźć.
Aztekowie. Ich imperium spływało krwią i opinia ta nie jest jedynie czarnym PR-em konkwistadorów. Azteckie bóstwa domagały się ofiar z ludzi, więc zdobywanie jeńców było w istocie nakazem religijnym. Do czego doprowadziło to okrucieństwo bogów?
Kostka życia. To zdumiewające, jak dużo rozmaitych stworzeń żyje w stopie sześciennej dowolnego ekosystemu. Chcecie się przekonać?
Dawid i Salomon. Byli potężnymi królami czy zaledwie pasterskimi watażkami? Archeolodzy kłócą się o to zawzięcie, bo w tym zakątku świata ich ustalenia mają znaczenie nie tylko naukowe.
Droga Mleczna. Możemy być zadowoleni – mieszkamy w bardzo porządnej Galaktyce, prawie tak starej jak Wszechświat. A znajdująca się w jej centrum czarna dziura potrafi gwiazdę połknąć albo... wyrzucić z ogromną prędkością z Galaktyki.
Made in China AD 826. Wyobraźcie sobie wrak statku wyładowanego chińskimi miseczkami sprzed 12 wieków. Tak, tak, Państwo Środka już wtedy stawiało na światowy eksport.
Tylko dla prenumeratorów: Wilcze wojny. Drapieżniki introdukowane w Yellowstone w zdumiewający sposób odmieniły – na korzyść! – oblicze parku. Wilki na straży bioróżnorodności? Naturalnie. W tej roli sprawdzają się świetnie.
Zdjęcie z cyklu "Śladami polskich podróżników" - Melanezja, Bronisław Malinowski