1/2012
„Jak pani łączy bycie matką i pracę zawodową?” – to pytanie dziennikarze zadają mi podczas niemal każdego wywiadu, niezależnie od tego, czy dotyczy on konkursu fotograficznego National Geographic, moich publikacji książkowych czy degradacji środowiska. Nie słyszałam jednak, aby podobne pytanie ktoś zadawał jakiemukolwiek mężczyźnie, np. premierowi, naczelnemu tygodnika opinii czy wybitnemu himalaiście… Tak, wiem, że w tradycyjnym podziale ról to na nas, kobietach, w większym stopniu spoczywa odpowiedzialność za potomstwo. I pewnie dlatego współczynnik dzietności (liczba dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym) spada, i to niemal na całym świecie. Na tyle szybko, że zajęli się tym naukowcy, o czym piszemy na str. 52. Przyjmuje się, że aby zapewnić zastępowalność pokoleń, współczynnik ten powinien być na poziomie 2,1–2,2. Tymczasem w Polsce wynosi on zaledwie 1,4! Kobiety są coraz lepiej wykształcone, rosną ich ambicje, a także przekonanie, że dziś można dobrze zatroszczyć się tylko o jedno czy dwoje dzieci. Jak zatem zadbać o nasze emerytury? Nie wiem, nie czuję się kompetentna, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Wiem natomiast, że ważne jest, by mężczyźni w równym stopniu ponosili odpowiedzialność za swoje dzieci. W każdym razie od tego warto zacząć. Może wtedy kobiety rzadziej będą mówić: „Zakład zamknięty, jedno dziecko mi wystarczy”.
SPIS TREŚCI:
Wywiad z szefem GIODO W.R. Wiewiórowskim o naszych danych osobowych: jak je chronić, kto i do czego może je wykorzystać, czego powinniśmy się obawiać.
Rozmawia Paulina Szczucińska
Malapa. Nie całkiem małpa, niezupełnie człowiek. W jaskiniowej pułapce w RPA paleontolodzy odnaleźli świetnie zachowane szczątki ludzkiego praszczura.
Odwrót macho.Fawele pełne dzieci to już przeszłość. Brazylijki mówią, że pozamykały swoje „zakłady reprodukcyjne”. Wskaźnik dzietności w kraju spadł poniżej poziomu gwarantującego wymienialność pokoleń! Jak do tego doszło?
Wyspy Feniks. „El Niño” mocno podgrzał wody wokół pacyficznych skrawków lądu, bieląc korale. Okazuje się jednak, że rafa odzyskuje siły, jeśli tylko przetrwają na niej ryby pasące się na wodorostach.
Ziemia Afarów. Afrykańska Kotlina Danakilska jest miejscem skrajnie nieprzyjaznym – najgorętszym na ziemi, wulkanicznym, pełnym soli z odparowanych niegdyś mórz. Afarowie kochają jednak jej zabójcze piękno.
Biblia króla Jakuba. Przekład zamówiony przed 400 laty wpłynął na anglosaską kulturę za pośrednictwem setek milionów egzemplarzy. Trafił do kowbojów, purytanów, a nawet rastafarian.
Arktyka . Arktyka się ogrzewa, co stawia niedźwiedzie polarne przed poważnym wyzwaniem. Jak z lodowych drapieżników mają się stać wodnymi?
Kosmos. Obłoki Magellana od miliardów lat pozostają nieczułe na wdzięki Drogi Mlecznej. Czy w końcu im ulegną?
Tylko dla prenumeratorów: Montana. Ostatni kolonizowany przez farmerów obszar USA był, co nie dziwi, najbardziej jałowym. Aby się tu utrzymać, trzeba dziś mieć tysiące hektarów. Potomkowie osadników, którzy wytrwali, opowiadają ich fascynujące historie.