11/2012
Owad z szalonej dyskoteki
„Wow!”. Kiedy po raz pierwszy go zobaczyłam, wypowiedziałam to krótkie i – przyznaję – mało błyskotliwe słowo. Po prostu owad na fotografii był tak zaskakujący, że – jak widać – mowę mi odjęło. Zresztą nie tylko na mnie zrobił wrażenie. Większość jurorów 8. Wielkiego Konkursu Fotograficznego długo nad tym zdjęciem debatowała. Widać tu nie tylko doskonałą technikę, która jest niezbędna przy fotografii makro na najwyższym poziomie, ale też coś z klimatu szalonej dyskoteki, a może jakiegoś innego energetyzującego miejsca i sytuacji. Ta zagadka i sekretne życie łowika – zwykłej, wydawałoby się, muchówki – zaintrygowały mnie. To świat, którego na co dzień nie widzimy i często nie mamy pojęcia, że tak właśnie wygląda. W czasach, kiedy już niemal wszystko zostało opisane i sfotografowane, intymne spotkanie z owadem, który, jak się doczytałam, słynie z niezwykłej drapieżności, ucieszyło mnie i sprawiło, że jeszcze długo tego zdjęcia nie zapomnę. Cieszę się, że Grand Prix 8. Wielkiego Konkursu Fotograficznego trafia do osoby, która w tak mistrzowski sposób posługuje się aparatem. To zdjęcie jest nieoczywiste i bardzo nowoczesne. Po prostu najlepsze. Arkadiuszowi Makowskiemu i wszystkim pozostałym laureatom tej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic serdecznie gratuluję!
Edytorial
Granty NG
Skaner
Podróże
Jedz z głową - Czy mleko jest dla każdego? Lepiej pić tłuste czy chude? Ułatwia czy utrudnia odchudzanie?
Laureaci WKF - Ósma edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego NG rozstrzygnięta. Nagrodzone prace publikujemy na naszych łamach.
Wywiad - Analizowanie zwykłej pajęczej sieci może nas zaprowadzić do nowej ery w historii inżynierii – materiałów o właściwościach krojonych na miarę. - Z Markusem Buehlerem z MIT rozmawia Wojciech Mikołuszko
Da Vinci czy nie? - Wart 20 tys. czy 100 mln dol? Oto jest pytanie. Na rynku antykwarycznym pojawił się portret, którego autorem może być wielki Leonardo.
Sztuka ukradziona - Zaskakujące historie najcenniejszych zabytków z polskich zbiorów.
Kuba - Po 50 latach w cieniu Fidela Castro przygnieceni kryzysem Kubańczycy zaczynają flirtować z kapitalizmem. Planu na przyszłość najwyraźniej im jednak brakuje.
Gepard - Wielka popularność w świecie popkultury nie przełożyła się na poprawę losu tego kota. Najszybszy ssak świata musi szybko uciekać przed zagładą.
Wydmy - Na pustyniach rządzi wiatr. Autor materiału latał nad wszystkimi pustyniami świata, by z powietrza fotografować to, czego wiatr może tam dokonać.
Chińskie zaświaty - Koncepcje zaświatów w historii Państwa Środka były zaskakująco materialistyczne, a nawet biurokratyczne. Stare tradycje w pędzącym naprzód kraju przechodzą jednak do historii.
Marsylia - Gdy francuskimi miastami wstrząsały zamieszki, w Marsylii, zamieszkiwanej przez dziesiątki tysięcy imigrantów, panował spokój. Skąd się wzięła ta sielanka i czy jest do utrzymania na dłuższą metę? (TYLKO DLA PRENUMERATORÓW)