2/2012
W tym wydaniu National Geographic polecam Sagę o polskich wikingach. Czy faktycznie Mieszko I był duńskim wodzem o imieniu Dago? Czy nasze państwo rzeczywiście organizowali brutalni najeźdźcy z północy Europy? Prowadzone w ostatnich latach na terenie Polski liczne wykopaliska zweryfikowały teorie wiążące wikingów z państwem Mieszka i Chrobrego. I pomyśleć, że na lekcjach historii przysypiałam w ostatniej ławce. Teraz w redakcji National Geographic o wydarzeniach z zamierzchłej przeszłości dyskutujemy, jakby to była najbardziej niesamowita opowieść z dreszczykiem, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji… Dobrze jest czytać interesujące książki o trudnych historycznych tematach, ale jeszcze lepiej poznawać historię jako naoczny świadek. Dziś to możliwe – dzięki rekonstrukcjom bitew z minionych wieków czy grupom kultywującym tradycje naszych przodków. Niektórzy mogliby sądzić, że dla prawnika, lekarza czy górnika wywijanie po godzinach mieczem i udawanie wikinga (piszemy o tym na str. 48) jest zajęciem niepoważnym. Ale to do nich – najlepszych znawców tematu – przychodzą wykładowcy akademiccy, kiedy chcą się dowiedzieć, jak wyglądały szczegóły uzbrojenia, albo skonsultować swoje teorie na temat możliwego przebiegu niektórych wydarzeń. A ja się cieszę, że dzięki takim ludziom nasze dzieci być może będą miały szansę nie zasypiać na wykładach z historii.
SPIS TREŚCI:
Wywiad z prof. Jackiem Łuczakiem o bólu, umieraniu i eutanazji. Rozmawia Danuta Śmierzchalska
Wikingowie. Doskonale wyszkoleni wojownicy z duszami obieżyświatów trafili też na polskie ziemie. Jaką rolę tu odegrali?
Kazachstan. Nowa stolica rozległego stepowego państwa rośnie w oczach, a jej budowle projektują światowej sławy architekci. Naftowo-gazowy napęd, autorytarne rządy oraz nowobogacka ekstrawagancja przynoszą zaskakujący efekt.
Pieski patrol. Psi zaprzęg, dwóch ludzi i setki kilometrów lodowej grenlandzkiej pustki. Patrolowa służba w takich warunkach jest wyzwaniem, któremu sprostać mogą tylko najtwardsi.
Złota Panama. Lektura starych kronik konkwistadorów bywa cenna nie tylko z naukowego punktu widzenia. Pomogła bowiem odnaleźć groby wodzów starych panamskich plemion. Dodajmy – groby pełne złotych artefaktów.
Dzicy Papuasi. Czy w dzisiejszym świecie można jeszcze znaleźć jaskiniowców? Okazuje się, że tak, ale to już naprawdę ostatni tacy ludzie na ziemi.
Tygrysy. Największego z wielkich kotów w dżungli zobaczyć niemal nie sposób. Nie tylko dlatego, że nawet w wodzie porusza się bezgłośnie niczym duch. Po prostu jest piekielnie rzadki. Mimo to wciąż tli się nadzieja, że przetrwa.
Tekst Caroline Alexander
Zdjęcia Steve Winter
Tylko dla prenumeratorów: Ansel Adams. Fotograf, któremu przed laty sławę przyniosły fotografie kalifornijskiej głuszy, nie przestaje fascynować Amerykanów. I nawet po dekadach chcą oglądać to, co on tam ujrzał, na jego sposób.