3/2012
Geny, wychowanie i „ten trzeci” Chciałabym wierzyć, że moja czteroletnia córka jest niczym biała niezapisana kartka i mam wpływ na to, jakim będzie człowiekiem. Najnowsze badania pokazują jednak, że w 70 proc. to geny określają charakter, a rodzice mogą jedynie pomóc dziecku w rozwinięciu niektórych cech. Zwłaszcza że istnieje jeszcze coś takiego jak „trzeci czynnik”, i to o nim między innymi możecie przeczytać w naszym artykule Dwa słowa o bliźniętach na str. 62. Dla genetyków bliźnięta, zwłaszcza wychowywane osobno, bez świadomości posiadania rodzeństwa, stanowią źródło nieocenionego materiału porównawczego do formułowania powyższych wniosków. A badawczych sposobności będą mieli jeszcze więcej, bo do 2050 r. już co druga ciąża ma być mnoga. I nie tylko bliźniaki się mnożą – coraz częściej bowiem na świat przychodzą wieloraczki (do tej pory swoisty rekord świata to ośmioraczki). Zastanawiam się tylko, jakie to uczucie patrzeć na swojego brata czy siostrę i widzieć identyczną osobę. Albo nawet kilka takich samych sióstr (jednojajowe pięcioraczki urodziły się w Kanadzie)! Przecież każdy uważa, że jest niepowtarzalny... Ja jednak nadal, mimo doniesień naukowców, zamierzam z takim samym entuzjazmem zapisywać białą kartkę życia mojego dziecka.Martyna Wojciechowska
SPIS TREŚCI:
SKANER popularnonaukowy
Wywiad z genetykiem prof. Tadeuszem Doboszem – „DNA, powiedz przecie”, czyli o ustalaniu ojcostwa, identyfikacji przestępców oraz sposobach odtwarzania dawno wymarłych gatunków.
Podlasie - Co jest siłą regionu? To, że życie płynie tam wolniej. A słabością? To, że życie płynie tam wolniej. Uczciwy portret Podlasia musi być paradoksalny.
Bliźnięta - Dlaczego jednojajowe bliźnięta, mające identyczne DNA, jednak się różnią, fizycznie i charakterem? Mówiąc w skrócie, powodem jest tajemniczy „trzeci czynnik”.
Afrykański ryft - Serce kontynentu przecinają buzujące wulkaniczną energią wielkie geologiczne rowy. Ludzkie społeczności żyjące w regionie, pod presją braku przestrzeni życiowej i zasobów, też co jakiś czas eksplodują morderczą furią.
Apostołowie - Choć formalnie było ich 12, poczet apostołów, którzy ponieśli w świat chrześcijańskie przesłanie, jest liczniejszy. Za kwestionowanie zastanego społeczno- -kulturowego porządku niemal wszyscy zapłacili życiem.
Hulmany - Święte dla hinduistów małpki, z ważną rolą w starożytnej mitologii, potrafią korzystać ze swojego statusu. Choćby wpadając na urządzane specjalnie dla nich bankiety.
Głazy narzutowe - Lądolód oprócz piasku i kamyków potrafił też taszczyć głazy naprawdę imponujące. Niektóre stoją dziś w zupełnie zaskakujących miejscach.