8/2013
W tym miesiącu aż 4 okładki do wyboru!
O nieistnieniu niemożliwego Martyna Wojciechowska: Strzeliłeś cztery bramki Realowi Madryt w jednym meczu, i to w Lidze Mistrzów. Czy to dowód, że niemożliwe nie istnieje? Robert Lewandowski: Nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko wierzyć i dążyć do wyznaczonego sobie celu. Bo tak naprawdę nikt nie wie, gdzie leży granica ludzkich możliwości. Dopóki stąpamy po ziemi, te granice pozostaną zagadką, niezależnie od sfery życia. Trzeba walczyć, robić swoje, a na kolejnych etapach kolejne granice, kolejne bariery będą po prostu padały. Oglądałam ten mecz w Dżubie w Sudanie Południowym, a ludzie wokół gratulowali mi wyczynu rodaka – to tak, jakby granice, także w sensie geograficznym, na chwilę przestały istnieć. Choć akurat my Polacy mamy chyba skłonność do koncentrowania się na własnym podwórku. Rzeczywiście są ludzie, którym wystarcza niewielki krąg dookoła nich, ale wielu potrafi i lubi odkrywać nowe, poszerzać swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania. To pomaga w życiu, w relacjach z innymi ludźmi. A czy dla Ciebie odkrywanie świata jest tematem zajmującym?
Na pewno. Dużo czasu spędzam w podróżach. Boiska, na których gram, to jedno, ale widzę też i poznaję wiele miejsc poza nimi. Podróże przecież edukują, zmieniają, rozwijają. Kiedy myślisz o National Geographic, co przychodzi Ci do głowy? Pierwsza myśl to liceum, bo to był czas, gdy interesowałem się geografią i magazyn NG regularnie czytałem. Zawsze lubiłem podróżować, odkrywać i o takich tematach czytać. Gdy jadę w nowe miejsce, próbuję się o nim czegoś dowiedzieć. Na przykład o Hawanie – to miasto, które szczególnie mnie urzekło. Wiele ich już zwiedziłem, ale właśnie Hawanę zapamiętałem jako wyjątkową i do dziś miło wspominam
W tym miesiącu aż 4 okładki do wyboru!
Spis treści:
Pod flagą NG
Ryzykanci
Odkrywcy
Skaner
Grzyby Bez dwóch zdań – Polak ma duszę grzybiarza. Wielka namiętność do grzybów nie zawsze jednak idzie w parze ze znajomością tematu.
Fotoreportaż
Statek pod pełnymi żaglami to samo piękno, a więc dla fotografa temat wdzięczny, choć trudny zarazem. Jak można się z nim zmierzyć?
Biskupin: Kto i jak go zbudował, w jaki sposób funkcjonował i dlaczego upadł? Ikoniczne stanowisko polskiej archeologii pod lupą.
Król lew: Można by powiedzieć, że przed nim kroczy śmierć. Okazuje się jednak, że nieustannie kroczy również za nim, bo władca sawanny żyje w ciągłym zagrożeniu ze strony pobratymców.
Lwy i ludzie: Życie w pobliżu siedlisk wielkich kotów do łatwych nie należy. Atak lwa – jeśli uda się go przeżyć – jest doświadczeniem traumatycznym.
Cenoty Majów: Krasowe studnie Jukatanu były dla tamtejszych ludów czymś więcej niż tylko zbiornikami deszczówki, dlatego dziś archeolodzy szukają w nich rozwiązania naukowych zagadek.
Piękno ciałaŁ Człowiek w naszym kręgu kulturowym ma kłopot z ciałem i definiowaniem jego piękna, a problem ten zyskał na znaczeniu wraz z opracowaniem procesu produkcji... tanich luster. Plemiona pierwotne nie estetyzowały przesadnie – piękne było dla nich przede wszystkim to, co użyteczne.
Tylko dla prenumeratorów
Romskie pałace: Wizyta w rumuńskim miasteczku, przy ulicach którego wyrosła ponad setka fantazyjnych rezydencji romskich bogaczy.
Rzeka Klamath: Zburzyć cztery tamy, żeby chronić środowisko? Całkiem możliwe, że do tego dojdzie i kalifornijska rzeka Klamath odzyska pierwotne oblicze.