10/2014
Zdjęcie na jubileusz:
W ciągu 10 lat trwania Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic uczestnicy nadesłali łącznie ponad 700 tys. zdjęć. Wyłania się z nich fascynujący obraz współczesnego świata widziany oczami fotografów.
Jeszcze kilka lat temu otrzymywaliśmy zdjęcia na odbitkach. Dosłownie cała redakcja – korytarze, biurka – zasłana były fotografiami. W ciągu ostatniej dekady zmieniła się jednak technika robienia zdjęć i jej dostępność. Teraz obrady jury odbywają się w skupieniu przed monitorem komputera; w tym roku do obejrzenia było 30 tys. zgłoszeń.
Ale pewne rzeczy pozostają niezmienne: zarówno 10 lat temu, jak i teraz, staramy się wyłonić po prostu dobre fotografie. Takie, które pokazują wrażliwość autorów, zmuszają do zatrzymania się, chwili refleksji nad światem. Szukamy zdjęć, które odznaczają się czymś więcej niż tylko ładną kompozycją czy techniczną doskonałością.
– Obcowanie z obrazami, które nie są jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale czynią ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że poświęcone na nie godziny przestały mieć znaczenie – podsumował dziesięciogodzinne obrady przewodniczący jury Tomasz Tomaszewski.
Jak nietrudno zgadnąć, szczególnie urzekła nas fotografia nagrodzona Grand Prix. – Wybrane zdjęcie nie tylko uwodzi wizualnie, ale niesie również zadziwiająco bogatą symbolikę. Jest tam i macierzyństwo, i świat postawiony na głowie, osobliwość, krzyż oraz zagrożony gatunek – dodał Tomasz Tomaszewski. A we mnie umocniło się przekonanie, że świat nigdy nie przestanie nas zadziwiać i zachwycać.
Spis treści:
Wielki Konkurs Fotograficzny: Jak typowało tegoroczne jury? Publikujemy wszystkie nagrodzone zdjęcia opatrzone komentarzami autorów.
Król spinozaur: T. rex zdetronizowany. Zapraszamy na spotkanie z nowym królem – największym drapieżnym dinozaurem, jaki chodził po Ziemi. A może raczej pływał.
Wyprawa do średniowiecza: Swanetia – pozbawiona dróg, gruzińska kraina odizolowana od świata przez wysokie szczyty Kaukazu – była niczym szkatułka, która przechowała społeczną rzeczywistość sprzed wieków.
Turystyka nuklearna: Czarnobyl – strefa zamknięta, miejsce największej w historii katastrofy atomowej – staje się turystyczną atrakcją. Przeraża i... zachwyca bujną przyrodą.
Malowidła z Faras: Umknęły przed potopem na pustyni – do Warszawy. Losy dzieł sztuki z Nubii przypominają fabułę przygodowego filmu.
Druga zielona rewolucja: W XX w. jedna już się nam udała. Teraz musimy doprowadzić do drugiej. Inaczej czeka nas potężny żywnościowy kryzys.
Tylko dla prenumeratorów: Kiedy śnieg zawodzi. Kalifornia odkrywa, że zamiana pustyń w kwitnące ogrody ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim... śniegowe.
Oblicza Ziemi
Eureka
Instynkt pierwotny
Patenty natury
Skaner
Ptaki w klimacie
Wykopaliska u Inuitów
Hybrydą w uliczny korek
Gruziński miód
Śruby z... jedwabiu
Jedzeniowe ciekawostki
K z historią
Literacki Uran
Powiększenie