08/2017
Żyjemy w fascynujących czasach. Dzięki postępowi nauki nasza rzeczywistość zmienia się tak szybko, jak nigdy wcześniej w historii świata. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało nasze życie nie za 50, nie za 20, ale już za 5 lat. Tyle mniej więcej czasu potrzeba, by kolejny człowiek stanął na Księżycu, i nie chodzi bynajmniej o astronautę, tylko turystę. Kosmiczna turystyka przestaje bowiem być mrzonką. Zwłaszcza że dziś w kosmicznym wyścigu liczą się już nie tylko supermocarstwa, ale prywatni przedsiębiorcy, którzy w eksploracji kosmosu widzą źródło swoich przyszłych kosmicznych dochodów.
Ziemia staje się dla nas za ciasna. Żeby być pionierem w dzisiejszych czasach, jedyną drogą, którą można obrać, jest droga w kosmos. Wielka, wspaniała przygoda i takież wyzwanie, które otworzy przed nami nowe horyzonty. Dlatego zachęcam do przeczytania artykułu o kulisach wyścigu na Księżyc oraz relacji Scotta Kelly’ego z jego prawie rocznego pobytu na orbicie. Ten amerykański astronauta spędził 340 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jakieś 400 km nad naszymi głowami, podczas gdy jego brat bliźniak pozostał na ziemi. Dzięki temu eksperymentowi naukowcy chcieli sprawdzić, jakie zmiany genetyczne zachodzą w organizmie i psychice człowieka, który tak długo przebywa w stanie nieważkości i izolacji, co jest kluczowe podczas podróży na Marsa. Bo w kosmosie człowiek rośnie parę centymetrów, często traci smak i jest spuchnięty, bo płyny ustrojowe z braku grawitacji przemieszczają się do góry. Ale są też plusy, które rekompensują wiele niedogodności. Ziemia widziana z góry jest zachwycająca, co możemy podziwiać na zdjęciach Kelly’ego umieszczanych na Instagramie. W końcu każdego dnia stacja okrąża naszą planetę 16 razy, a to oznacza 16 wschodów i zachodów słońca. A każdy fotograf wie, że to magic hours.
Agnieszka Franus, redaktor naczelna

28 Wycieczka na księżyc
Podbój kosmosu powoli staje się polem biznesowej eksploracji i eksploatacji, na którym fortuny chcą zbijać prywatne firmy. A pierwszym realnym źródłem dochodów wydaje się kosmiczna turystyka.
Tekst Sam Howe Verhovek Zdjęcia Vincent Fournier
54 Śmierdzący temat
Miliard ludzi na świecie swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w plenerze. To wielki problem globalnego zdrowia publicznego. A jednym z powodów tego stanu rzeczy jest... kultura.
Tekst Elizabeth Royte djęcia Andrea Bruce
80 Zew ciemności
W odległych górach Uzbekistanu dla prawdziwych eksploratorów od szczytów bardziej fascynujące są... jaskinie. Bo być może właśnie tam uda się odkryć Mount Everest podziemi.
Tekst Mark Synnott Zdjęcia Robbie Stone
98 Zębata torpeda
Ostronos atlantycki jest najszybszym rekinem na świecie. Jego pech polega na tym, że także smacznym bardziej niż inne.
Tekst Brian Skerry Zdjęcia Glenn Hodges
122 Kompleks mesjasza
Z pewnością wielu ludzi uważa się za wyjątkowych, ale niektórzy w tym mniemaniu idą jeszcze dalej, twierdząc, że są mesjaszami. I znajdują uczniów, którzy podzielają ich przekonania.
Tekst i zdjęcia Jonas Bendiksen
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa