10 największych zagrożeń dla naszej planety. Przypominamy na Dzień Ziemi
Coroczny Dzień Ziemi to doskonała okazja by przypomnieć co możemy zrobić dla naszej planety. Oczywiście jeśli będziemy szukali najprostszych rozwiązań, odpowiedź jest prosta: zniknąć. Ale jeśli ludzkość jednak będzie chciała sama sobie pomóc, co powinna zrobić? Odpowiadamy.
1 z 11
dzien ziemi
1. Zanieszczyszczenie powietrza, szkodliwe emisje
To główny temat tegorocznego Dnia Ziemi. Od dawna na całym świecie toczy się dyskusja jak ograniczyć szkodliwe emisje do atmosfery.
Pamiętacie sytuację w Krakowie gdy zadymienie przekraczało dopuszczalne normy? Albo zdjęcia satelitarne, na których nie było widać Chin, ponieważ pokrywała je chmura dymu z miast i fabrycznych kominów? Właśnie o tym mówimy.
Niedawno w Paryżu miała miejsce międzynarodowa konferencja ONZ poświęcona klimatowi. Ustalono na niej, że społeczność międzynarodowa ma wspólnie starać się utrzymać wzrost globalnych średnich temperatur na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza, a w przyszłości starać się obniżyć ten poziom do 1,5 stopnia.
2 z 11
dzien ziemi
2. Odpady
To znak rozpoznawczy ludzkości. Niestety mimo świadomości zagrożenia wciąż produkujemy ich gigantyczne ilości i nierzadko nieodpowiednio składujemy.
Przykłady? Na oceanie znajdziecie z łatwością widzialną z kosmosu śmieciową wyspę. Na śmieciach można doskonale zarobić co także nie ułatwia sprawy, wystarczy przypomnieć sobie spory we Włoszech wokół otwierania wysypisk czy kryzys, podczas którego przestano wywozić odpady w Neapolu.
Ludzkość musi poradzić sobie jednak nie tylko z bieżącym strumieniem śmieci. Osobną kwestią są na przykład odpady radioaktywne, spadek po zimnej wojnie, których proces degradacji jest niezmiernie długi, a ewentualny wyciek katastrofalny w skutkach. Pisaliśmy o tym niedawno.
fot. Shutterstock
3 z 11
shutterstock_110179493
3. Wojny
W tym ludzkość jest naprawdę dobra. Nasz postęp technologiczny pozwala nam zabijać się nie wstając z fotela. Wysyłamy na każdy kraniec świata pociski, samoloty, drony i wiele innych maszyn.
Trudno nie mówić o tragedii ludzi podczas wojen, ale środowisko także je odczuwa, choćby poprzez dewastację jaką niosą za sobą coraz lepsze bronie. Płonące zbiorniki z ropą na Bliskim Wschodzie, pola minowe w różnych stronach świata, niewybuchy, rozjechana przez gąsiennice czołgów przyroda.
Nie wspominając już o takich zagrożeniach jak broń jądrowa. Do tej pory użyło jej jedynie USA, zrzucając dwie bomby na Japonię. Od tamtego czasu ludzkość żyje w ciągłym strachu przed atomową apokalipsą, która z naszego pięknego świata uczyniłaby radioaktwyną pustynię.
fot. Shutterstock
4 z 11
dzien ziemi
4. Wycieki
Wystarczy przypomnieć katastrofę platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Według informacji podawanych przez Agencję Reuters plama ropy, która rozlała się po morzu, miała powierzchnię 6500 km². W wodzie znalazło się około 698 milionów litrów ropy. Ile gatunków zwierząt ucierpiało? Tego nie da się policzyć.
Katastrofa w Zatoce Meksykańskiej nie była pierwszym spektakularnym wyciekiem. W przyszłości możemy obawiać się kolejnych, bo większość naszej cywilizacji wciąż nie może obyć się bez ropy. Zresztą sprawa nie dotyczy tylko ropy, bo korzystamy przecież wciąż z ogromnej ilości chemikaliów, które podróżują w cysternach, na zbiornikowcach i kontenerowcach. O wypadek wcale nie jest tak trudno.
Fot. Shutterstock
5 z 11
shutterstock_120824521
5. Wycinanie lasów
Najłatwiej zabić każde żywe stworzenie po prostu je dusząc. Z planetą jest to samo. Niszcząc jej zielone płuca wydajemy na siebie pewny wyrok.
Mimo próby tego ograniczenia wciąż trwa wycinka w lasach deszczowych, gdzie dżungla zmienia sie w pola uprawne i pastwiska.
Problem w tym, że pastwiska i pola uprawne nie mają tak zbawiennego wpływu na atmosferę jak las.
Fot. Shutterstock
6 z 11
dzień ziemi
6. Niszczenie bioróżnorodności
Życie na naszej planecie jest niesamowicie zróżnicowane. W tym biologicznym szaleństwie jest metoda, bo każdy z gatunków ma swoją rolę w ekosystemie.
Problem w tym, że ludzkość lubi w tej różnorodności mieszać. Z radością przenosimy rośliny i zwierzęta z miejsca na miejsce by tworzyć odpowiednie dla gospodarki uprawy. Pozbywamy się "szkodników" i "chwastów", podczas gdy w przyrodzie mają one swoją rolę.
Zmiany w różnorodności potrafią zaburzyć ekosystem i doprowadzić nawet do wymierania gatunków.
Fot. Shutterstock
7 z 11
dzień ziemi
7. Roztapiane się lodowców
Wraz z roztapianiem się pokryw lodowych wzrastają poziomy oceanów. Niektóre miasta w USA opracowują już plany na wypadek zalania.
Znikanie lodowców to także czarny scenariusz dla żyjących w ich obszarze niektórych zwierząt, na przykład niedźwiedzi polarnych.
Fot. Shutterstock
8 z 11
dzień ziemi
8. Martwe strefy w morzach
W wyniku działalności człowieka w morzach powstają strefy, w których jest zbyt mało tlenu do wzrostu życia. Badania z 2008 wyliczają 405 takich stef na całym świecie.
Na szczęście taką strefę można "naprawić". Jednak na wyginięcie w jej obrębie życia nie ma lekarstwa. Dopiero po uzdatnieniu można czekać aż natura przywróci tam życie.
fot. Shutterstock
9 z 11
shutterstock_327794339
9. Rozrost ludzkości
To fakt, jest nas coraz więcej, w pewnym momencie zacznie się robić naprawdę ciasno.
Wraz z rozrostem populacji przybędzie śmieci i eksploatacji planety. Niestety - my także jesteśmy zagrożeniem dla Ziemi, o ile nie nauczymy się lepiej nią gospodarować.
Innym problemem jest nadmierne zagęszczenie ludzkości na niektórych obszarach. Cierpią na tym przede wszystkim sami ludzie, których psychika źle znosi ciągłe obcowanie z tłumem. W nadmiernie zagęszczonych społeczeństwach notuje się więcej chorób nerwowych, wybuchów furii i depresji.
Fot. Shutterstock
10 z 11
dzień Ziemi
10. Terroryzm
Terroryści to nie tylko zagrożenie dla ludzi. Chemiczna lub atomowa broń w nieodpowiednich rękach oznacza taki sam wyrok dla roślin i zwierząt.
Fot. Shutterstock
11 z 11
shutterstock_297917066
Co możemy zrobić?
Każdy z nas samodzielnie nie zdoła pokonać wszystkich zagrożeń. Ale nie znaczy to, że nic nie da się zrobić.
Segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i energii, dbanie o czystość w najbliższym otoczeniu, to już dobry początek.
Najważniejsze jest chcieć.
Fot. Shutterstock