W tym artykule:

  1. Najlepszy młody astronom w Polsce
  2. „Poziom więcej niż akademicki”
  3. Kolejny sukces krakowskiego licealisty
Reklama

Sukcesy naszych rodaków zawsze cieszą, a już w szczególności, gdy są oni dopiero na początku swojej życiowej i zawodowej drogi. Tak jak na przykład 17-letni Piotr Jędrzejczyk, uczeń jednego z krakowskich liceów, który zwyciężył w finale 67. Olimpiady Astronomicznej.

Najlepszy młody astronom w Polsce

Organizowana od ponad 60 lat Olimpiada Astronomiczna uważana jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Zawody, w których rywalizują ze sobą uczniowie szkół średnich z całej Polski, podzielone są na trzy etapy zmagań. W każdej z nich młodzi adepci astronomii muszą zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi i obserwacyjnymi.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkurs został Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Na drugim stopniu podium w Chorzowie stanął Dawid Chudzik, a tuż za nim uplasował Andrzej Maroń. Obaj na co dzień uczęszczają do XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie. Na czwartym miejscu ex-aequo znaleźli się Michał Jagodziński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz Krzysztof Nadulicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

Zgodnie z regulaminem, pięciu najwyżej sklasyfikowanych olimpijczyków będzie reprezentowało Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA), która w tym roku odbędzie się w Brazylii.

Gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej, tak jak w poprzednich latach, było Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Okazała się lepsza od 57 tysięcy rówieśników z całego świata. 17-letnia Polka podejmie naukę na Harvardzie

Wielki sukces naszej rodaczki. 17-letnia Natalia Siwek z Poznania dostała się na Harvard – najstarszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych.
17-letnia Polka dostała się na Harvard
17-letnia Polka dostała się na Harvard. Fot. Brooks Kraft LLC/Corbis via Getty Images

„Poziom więcej niż akademicki”

Nie lada osiągnięcie 17-letniego Piotra Jędrzejczyka nie umknęło uwadze środowiska naukowego. Gratulacje młodemu laureatowi za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał m.in. Maciej Kawecki. Znany wykładowca akademicki i popularyzator nauki zauważył, że poziom trudności olimpiady był naprawdę wysoki, dlatego szczególne uznanie należy się wszystkim laureatom.

– To najtrudniejsza olimpiada w kraju. To, z jakim poziomem interdyscyplinarności muszą zmierzyć się młodzi ludzie w tym konkursie, to już jest poziom więcej niż akademicki. Obserwacje prowadzone były zarówno pod nocnym niebem, jak i również pod kopułą Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, które dysponuje jednym z najnowocześniejszych systemów projekcyjnych na świecie – podkreślił.

Kolejny sukces krakowskiego licealisty

Przypomnijmy, że przed rokiem sporo w mediach mówiło się o sukcesie innego ucznia z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Michała Lipca, który dokonał rzeczy niemal niemożliwej. W 2023 r. zdobył aż trzy medale na trzech różnych międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w zaledwie trzy tygodnie.

– To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju w każdym z tych trzech przedmiotów i we wszystkich zdobył medale – informowała wówczas szkoła, do której uczęszczał.

Uzdolniony licealista sięgnął po złoty medal podczas Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Zurychu. Ponadto do swojego naukowego dorobku dołożył także srebrny krążek na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej oraz brązowy na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, które odbyły się w Japonii. Łącznie w swoim dorobku ma aż sześć medali międzynarodowych olimpiad przedmiotowych.

Obecnie Michał Lipiec stoi przed trudnym wyborem studiów. Młody Polak, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, otrzymał propozycje podjęcia nauki od najbardziej prestiżowych amerykańskich i brytyjskich uczelni: Uniwersytetu Harvarda, Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytetu Cambridge oraz California Institute of Technology.

Reklama

Źródła: krknews.pl, planetarium.edu.pl, Facebook/Maciej Kawecki.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama