25-lecie Amnesty International w Polsce
W tym roku mija 25 lat, od kiedy w Polsce pojawił się lokalny oddział Amnesty International. Z tej okazji dzielimy się… wolnością.
Okrągła rocznica zostanie uczczona pod hasłem „Wolność. Udostępnij”. - Zależy nam, aby “uwolnić” kontekst wolności od ciężkich, patriotycznych tonów, tak by trafił do osób młodych – tłumaczą organizatorzy.
Poprzez swoją akcję, organizowaną z okazji 25-lecia Amnesty International w Polsce, chcą przekazać prostą prawdę:
„Wygraliśmy naszą polską walkę o wolność, ale nadal istnieją powody, aby walczyć o nią dla innych. Dysponujemy wszystkim, aby to robić. Skoro od ponad 25 lat cieszymy się wolnością, dlaczego się nią nie podzielić?”.
Cel jest jasny: jeszcze bardziej zaangażować Polaków w działanie na rzecz organizacji, czy szerzej na rzecz ochrony praw człowieka.
Bo właśnie zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez pokojowe akcje obywatelskie jest głównym celem Amnesty International. Dzieje się to poprzez pisanie listów, informowanie o naruszeniach i udzielanie pomocy ofiarom.
W Polsce lokalny oddział tej organizacji powstał w 1990 roku. Zaledwie rok po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Wolność to dla Polaków temat znacznie bardziej aktualny niż dla wielu innych narodów. - Czujemy też lepiej niż inni, że jedna osoba może zmienić świat – tak jak zrobił to Lech Wałęsa, i że można to zrobić za pomocą pokojowych, a nie rewolucyjnych rozwiązań – tłumaczą organizatorzy.
Główne obchody zaplanowano na 23 maja. Odbędzie się wówczas m.in Walne Zgromadzenie, które będzie nie tylko czasem podsumowań, lecz także najważniejszych decyzji dotyczących kierunków działań i zmian w polskiej sekcji. Wyjątkowym gościem tegorocznego Walnego Zgromadzenia będzie Steve Crawshaw, International Advocacy Director w Sekretariacie Międzynarodowym Amnesty International. W obchody włączą się aktywiści i sympatycy organizacji, m.in. Agata Buzek, Tymon Tymański czy Grzegorz Miecugow.
Wolność? Udostępnij.