40 lat temu Polacy dokonali niemożliwego. Zbliża się rocznica zimowego wejścia na Everest
Dokładnie 17 lutego 1980 roku, czyli 40 lat temu, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie Mount Everestu. Było to pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Tym samym Polacy otworzyli zupełnie nowy rozdział w historii światowego himalaizmu.
Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki byli ostatnimi z 20-osobowej grupy polskich himalaistów, zdolnymi podjąć atak szczytowy. 17 lutego 1980 roku, dokładnie o 14:25 czasu nepalskiego (10:40 czasu polskiego) stanęli na wierzchołku i połączyli się przez radio z kierownikiem wyprawy, Andrzejem Zawadą.
Cichy zameldował: Jesteśmy na szczycie, czy nas słyszycie?
AZ: Nie słyszę! Powtórz, powtórz, gdzie jesteście?
LC/KW: Na szczycie Mount Everestu! Zimą! Polacy!
AZ: Hurra! Hurra! Na szczycie! Halo, baza, są na szczycie! Ściskamy, całujemy was! Rekord świata!
Ten moment przeszedł do historii i rozpoczął nowy etap w himalaizmie – zimowy wyścig na najwyższe szczyty świata.
Już wkrótce będziemy świętować 40. rocznicę tego niezwykłego wyczynu. Z tej okazji Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady przygotowała szereg spotkań z uczestnikami wyprawy z 1980 roku, a także pokazy filmów czy benefis Aleksandra Lwowa – jednej z najbardziej barwnych postaci polskiego alpinizmu.
Główne uroczystości – pod patronatem National Geographic – odbędą się w Warszawie w Centrum Olimpijskim oraz w kinie Wisła, gdzie 17 lutego – w dokładną rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest – odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy.
Dokładny program obchodów znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku. Spotkania są biletowane, więc liczba miejsc jest ograniczona.