6 najważniejszych naukowych wydarzeń 2016 roku. Od bursztynu po czarne dziury
Fale grawitacyjne, części ciała dinozaurów zamknięte w bursztynie, planety z warunkami do powstania życia – ten rok obfitował w wyjątkowe wydarzenia dla nauki. Poznajcie najciekawsze!
Poznajcie 6 najciekawszych naukowych wydarzeń mijającego roku!
Źródło: National Geographic News
1 z 5
Ogon dinozaura w bursztynie
Niewiele brakowało, a to unikatowe odkrycie stałoby się elementem biżuterii. Na szczęście ta bryłka bursztynu z Birma wylądowała we właściwych rękach. Paleontolog, który ją pozyskał, ogłosił w grudniu, że wewnątrz jest zachowany ogon dinozaura. Wiek? Bagatela, 99 milionów lat! Z początku błędnie sądzono, że to roślina, ale dokładna analiza pokazała, że jest to pierzasty ogon.
Badania wykazały, że właściciel ogona należał do tego samego rodzaju wielkich gadów co tyranozaury i przodkowie ptaków. Odkrycie rzuca nowe światło na bursztyn jako materiał, gdzie mogą znajdywać się ślady dawnego życia.
Fot. LIDA XING
2 z 5
Niedaleka planeta z warunkami do powstania życia
Na takie odkrycie czekają wszyscy, którzy z nadzieją patrzą w niebo. Jesteśmy coraz bliżej zrealizowania marzenia o odnalezieniu życia na innej planecie. W sierpniu astronomowie ogłosili odkrycie planety krążącej wokół najbliższej Słońcu gwiazdy.
Proxima Centauri od nas znajduje się około 4,24 lat świetlnych. Fascynuje naukowców, futurystów, pisarzy.
Nowa planeta, nazwana Proxima b, ma masę zbliżoną do ziemskiej, a jej orbita jest w takie odległości od gwiazdy, która mogłaby pozwolić na występowanie wody w stanie ciekłym. Co prawda minie wiele czasu, zanim uda nam się tam wysłać sondę, jednak nadzieja stała się jeszcze mocniejsza.
Ilustracja ESO, M. KORNMESSER
3 z 5
Odciski stóp w Tanzanii
Tanzania to jedno z najwartościowszych źródeł wiedzy o naszych przodkach. To tutaj odnajduje się najstarsze kości oraz narzędzia ludzi, z najróżniejszych gatunków. W październiku naukowcy z radością ogłosili odkrycie dużego zgrupowania odcisków ludzkich stóp w miejscu zwanym Engare Sero. Odciski mają od 5 do nawet 19 tysięcy lat. Pokazują jak ludzie szli, a nawet biegli w okolicach jednego z wulkanów.
W latach 70tych ubiegłego wieku na stanowisku Laetoli paleoantropolodzy odkryli najstarsze ludzkie ślady - należące do Australopiteków, sprzed około 3,6 miliona lat.
Fot. ROBERT CLARK, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE
4 z 5
Sonda NASA mija Jowisza
5 lat i prawie 3 miliardy kilometrów - taką drogę z Zimi na orbitę Jowisza przebyła sonda Juno należąca do NASA. W czerwcu przeleciała obok gazowego giganta i zrobiła mu serię niesamowitych zdjęć. Jej misja to między innymi badanie pola magnetycznego Jowisza i otwarcie drogi do przyszłego poznania tajemnic jego księżyca - Europy.
Jednak samo przetrwanie takiej podróży przez Juno jest potężnym sukcesem jego twórców.
Fot. NASA
5 z 5
Ogromny morski krokodyl
W styczniu świat obiegła informacja o największym krokodylu, jaki został odkryty na afrykańskiej pustyni. Na podstawie skamielin czaszki i innych kości ustalono, że zwierzę ważyło około 3 ton i mierzyło nawet do 10 metrów.
Machimosaurus rex, bo tak go nazwano, dostarcza ciekawych informacji o okresie wielkiego wymierania pod koniec jury.
Ilustracja DAVIDE BONADONNA