60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki
Na pocztówce z Warszawy budynek w kształcie rakiety. Dla jednych to niechciana pamiątka po ZSRR, dla drugich wizytówka Warszawy. Mowa o dzisiejszym jubilacie – Pałacu Kultury i Nauki. O zdanie zapytaliśmy zagranicznych turystów.

Najwyższy budynek na terenie całej Polski (w utrzymaniu pozycji lidera pomaga mu długa antena) znajduje się na warszawskim Placu Defilad. Jaka jest jego historia? Zniszczona po wojnie Warszawa miała otrzymać od Związku Radzieckiego pomoc w postaci metra lub osiedla mieszkaniowego. Ostatecznie dostała „nowoczesny wieżowiec”.
Został on wybudowany w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, a jego budowa trwała dokładnie 1176 dni. Budynek projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa inspirowany był drapaczami prosto z Moskwy, a jego bracia bliźniacy rozsiani są po wschodnich częściach naszego kontynentu. Dziś wyznacza centrum miasta i stanowi punkt orientacyjny na mapie stolicy.
„Warszawa bez Pałacu Kultury to jak Paryż bez wieży Eiffla”
Pałac nadal budzi kontrowersje. Dla jednych to niechciana pamiątka po ZSRR, dla drugich – nietykalny symbol i wizytówka Warszawy. O zdanie zapytaliśmy zagranicznych trustów:
- „Nie wyobrażam sobie Warszawy bez Pałacu Kultury. To jak Paryż bez wieży Eiffla albo Piza bez Krzywej Wieży - mówi Hamza El Yamlahi Marokańczyk mieszkający w Hiszpanii. - Pałac stanowi tło ponad połowy moich zdjęć z Warszawy!
- Powinniśmy pamiętać, że historia kraju to zarówno zwycięstwa, jak i porażki, oraz że to właśnie trudna historia jest najlepszym nauczycielem – tłumaczy. - Pałac Kultury symbolizuje przeszłość, której nie powinniśmy zapomnieć, by nigdy jej nie powtórzyć.
- Słyszałam, że Polacy nie lubią Pałacu, ale nie powinni się go pozbywać. To jeden z najważniejszych i najpiękniejszych budynków w Warszawie. Symbolizuje pewien okres – opowiada Ebru Orhan, która do Polski przyjechała z Turcji.
- Pamiętam, jak pierwszy raz wyszłam z dworca, podniosłam głowę i od razu przywitał mnie ten Pałac. Jest wyjątkowy! - dodaje.
Sześćdziesięciolatek
Widowiskowego otwarcia i jednocześnie przekazania mieszkańcom Warszawy dokonano 22 lipca 1955 roku. Świeczki na torcie PKiN będą palić się około tydzień. Mniej więcej tyle potrwają obchody sześćdziesięciolecia. Koncerty, spotkania, gry miejskie, seans laserów na fasadzie budynku i pokaz fajerwerków – to wszystko w planach z okazji okrągłej rocznicy.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Wkrocz w Dubaju do świata sztuki i kultury
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa