W tym artykule:

  1. Osoby pijące kawę żyją dłużej
  2. Wcześniejsze badania też wykazały, że kawa przedłuża życie
  3. Dlaczego kawa jest zdrowa?
  4. Czy kawa jest zdrowa dla każdego?
Reklama

Czy kawa jest zdrowa? Osoby pijące codziennie od 2 do 3 filiżanek kawy żyją dłużej niż te, które unikają tego napoju. Do takich wniosków doszli uczeni z międzynarodowego zespołu badawczego. Korzystne efekty daje zarówno kawa naturalna, jak i rozpuszczalna bezkofeinowa. Wyniki badań opublikowało czasopismo naukowe „European Journal of Preventive Cardiology”.

Osoby pijące kawę żyją dłużej

Uczeni sądzą, że kawa przedłuża życie przede wszystkim obniżając ryzyko chorób układu krążenia. W krajach rozwiniętych są one główną przyczyną zgonów. Do schorzeń tych należą m.in. choroba wieńcowa, udar niedokrwienny i niewydolność układu krążenia.

W analizie wzięto pod uwagę prawie 450 tys. osób między 40. a 69. rokiem życia. Dane na ich temat pochodziły z brytyjskiej bazy Biobank. Prawie 80% z nich piło kawę, przy czym największą popularnością cieszyła się kawa rozpuszczalna. Wszystkie odmiany kawy zmniejszały ryzyko przedwczesnego zgonu:

Nie tylko Brazylia i Indie. Gdzie uprawia się najlepszą kawę na świecie? [WYWIAD]

Jak smakuje kawa na końcu świata? Gdzie mała czarna jest serwowana w najbardziej nietypowy sposób? O picie kawy w różnych miejscach i okolicznościach spytaliśmy Anitę i Pawła Skowerę, au...
Nie tylko Brazylia i Indie. Gdzie uprawia się najlepszą kawę na świecie? [WYWIAD]
101 Countries Before 50

Badanie wykazało też, że kawa – zwłaszcza parzona – zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu serca, czyli arytmii. – Kawa zawiera nie tylko kofeinę, ale ponad 100 substancji biologicznie aktywnych. Nasze badania pokazują, że w umiarkowanych ilościach kawa jest zdrowa – wyjaśnia prof. Peter Kistler z australijskiego Baker Heart and Diabetes Research Institute, główny autor badań.

Wcześniejsze badania też wykazały, że kawa przedłuża życie

W 2015 r. w czasopiśmie „Circulation” opublikowano podobne wyniki badań. Prof. Frank Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health, główny autor raportu, twierdził, że zwolennicy kawy żyją zwykle dłużej, ponieważ rzadziej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenie neurologiczne, cukrzycę typu 2. Mniej wśród nich jest również samobójstw. W tej analizie optymalna dawka kawy wynosiła od 3 do 5 filiżanek dziennie. Większe dawki kawy mogą być już niekorzystne dla zdrowia.

Amerykańscy specjaliści powoływali się na trwające co najmniej około 30 lat badania, którymi objęto prawie 210 tys. kobiet i mężczyzn. Jedne z nich to Nurses’ Health Study I/ II, w ramach których od 1976 r. badane są pielęgniarki amerykańskie. Drugie badania to Health Professionals Follow-up Study, które dotyczy wyłącznie mężczyzn.

To kolejne duże badanie potwierdzające, że warto pić kawę. W 2012 r. „New England Journal of Medicine” opublikował wyniki obserwacji 400 tys. kobiet i mężczyzn, z którego wynika, że częste picie kawy zmniejsza ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, chorób układu oddechowego oraz cukrzycy.

Dlaczego kawa jest zdrowa?

Ming Ding, współautorka badania z 2015 r. uważa, że korzystny wpływ kawy na zdrowie wynika z tego, że zawiera ona specyficzne substancje. Zmniejszają one oporność organizmu na insulinę oraz przeciwdziałają stanom zapalnym sprzyjającym wielu chorobom.

Analizy wykazały, że kawa to napój bogaty w korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze, takie jak kwas kawowy. Uaktywniają one naturalne mechanizmy obronne organizmu i eliminują z niego szkodliwe wolne rodniki.

Czy kawa jest zdrowa dla każdego?

Trzeba jednak pamiętać, że kawa nie służy każdemu. W 2015 r. ukazały się wyniki European Food Safety Authority Study, które sugerują, że wypijanie czterech filiżanek kawy dziennie sprzyja większej nerwowości, lękom oraz napadom paniki.

Kawa po turecku, włosku, etiopsku... Przepisy na kawę z różnych stron świata

Kawa to napój znany na całym świecie, jednak w zależności od tego, na jakiej szerokości geograficznej się znajdziemy, wiążą się z nią inne rytuały i nawyki. Ile jest kultur, tyle sposo...
Przepisy na kawę z różnych stron świata
Przepisy na kawę z różnych stron świata

Te efekty mogą wynikać z działania zawartej w kawie kofeiny. Pobudza ona również wydzielanie kwasu solnego, co może sprzyjać powstawaniu zmian zapalnych w obrębie żołądka i jelit. Zwiększa także stężenie gastryny – hormonu, który powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, zapobiegającego cofaniu się treści żołądkowej. Dlatego osoby cierpiące na chorobę refluksową lub niestrawność powinny ograniczyć spożycie kawy.

Z punktu widzenia dietetyki istotne są również dodatki do kawy, takie jak cukier i tłuszcze. Popularne ostatnio kawy z mlekiem są bardzo kaloryczne. Np. duże cappuccino czy frappuccino ma 560 kalorii.

Najmniej zdrowa jest ta kawa, która zawiera fusy. Znajdują się w nich tłuszcze, niekorzystnie wpływające przede wszystkim na układ krążenia. Fusy mogą też podrażniać śluzówkę żołądka. Dlatego lepiej unikać np. kawy parzonej po turecku. Bezpieczne są natomiast wszystkie kawy z wyposażonych w filtry ekspresów: przelewowych, ciśnieniowych, makinetek itd.

Reklama

Źródła: European Journal of Preventive Cardiology, PAP.

Reklama
Reklama
Reklama