Naukowcy z University of British Columbia (Kanada) zbadali antybakteryjne właściwości glinki z Kisameet Bay. Glinka ta była od stuleci stosowana do celów leczniczych przez zamieszkujące okoliczne tereny plemię Heiltsuk. Leczono nią wrzodziejące zapalenie okrężnicy, wrzody dwunastnicy, zapalenia stawów, nerwów i żył, podrażnienia skóry i oparzenia.

Reklama

Zawiesina glinki w wodzie okazała się skuteczna przeciwko 16 szczepom opornych na wiele leków bakterii powodującym większość infekcji wewnątrzszpitalnych - Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa i Enterobacter (często określanych skrótem ESKAPE od pierwszych liter ich nazw). Bakterie pochodziły z próbek pobranych w szpitalach (Vancouver General Hospital i St. Paul’s Hospital) oraz uniwersyteckiej oczyszczalni ścieków.

Jak dotąd nie odnotowano szkodliwych następstw stosowania glinki u ludzi – dalsze badania mają zbadać ewentualną toksyczność potencjalnego leku. Zlokalizowane w płytkim granitowym basenie 400 kilometrów na północ od Vancouver złoża glinki powstały pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 10 000 lat temu. Zasoby szacowane są na 400 tysięcy ton.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama