Reklama

W tym artykule:

  1. 17-letnia Polka dostała się na Harvard
  2. Sukcesy polskich uczniów
Reklama

Harvard to najstarszy i najsłynniejszy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Prestiżowa szkoła wyższa powstała w 1636 roku. Dla porównania Uniwersytet Boloński, uznawany za pierwszy uniwersytet na świecie, został założony w 1088 r., a najstarsza spośród polskich uczelni, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – w 1364 r.

O studiach na Harvardzie co roku marzy tysiące uczniów z całego świata. W tegorocznej rekrutacji udział wzięło ponad 57 tysięcy osób, w tym 17-letnia Polka Natalia Siwek. I to właśnie młoda poznanianka zasiądzie jesienią w ławach Harvard University. Jak sama przyznaje, wiadomość zza oceanu była dla niej ogromnym zaskoczeniem.

17-letnia Polka dostała się na Harvard

Informację o tym, że 17-letnia Natalia Siwek z Poznania dostała się na uniwersytet Harvarda przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych organizacja wspierającą uzdolnioną młodzież w ich marzeniu o studiach na zagranicznych uczelniach, Our Future Foundation.

– Otrzymaliśmy wczoraj fantastyczną wiadomość. Natalia Siwek, laureatka tegorocznej edycji Programu Mentoringowego dostała się na Harvard University i dołączy do grona mentorów Fundacji – czytamy.

Natalia Siwek jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Mimo młodego wieku, na swoim koncie ma już sporo osiągnięć, których może jej pozazdrościć niejeden rówieśnik. 17-latka była laureatką i finalistką ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz dwukrotną uczestniczką Licealnych Mistrzostw Świata Debat.

Co więcej, Natalia współorganizowała konferencję TEDx i prowadziła obrady ONZ dla licealistów. Dumnie reprezentowała również Polskę na World Schools Debating Championships, czyli corocznym panelu dyskusyjnym dla uczniów szkół średnich.

– Lista osiągnięć Natalii jest imponująca – została ona laureatką lub finalistką 6 ogólnopolskich olimpiad, dostała się dwukrotnie do reprezentacji na Licealne Mistrzostwa Świata oraz organizowała własne projekty, takie jak TEDx czy symulacje sądowe dla licealistów – zaznacza OFF.

Warto wspomnieć, że poznanianka przeszła również rekrutację na NYU Abu Dhabi i Minerva University. Ponadto miała zapewnione miejsce na Uniwersytecie Warszawskim za triumf w olimpiadzie przedmiotowej. – Poza Harvardem nasza podopieczna została także przyjęta na NYU Abu Dhabi i Minerva University Cieszymy się, że wspierając Natalię mogliśmy dołożyć cegiełkę do tego sukcesu! – dodaje fundacja.

Jak na wiadomość o rozpoczęcie studiów na Harvardzie zareagowała sama zainteresowana? – Poszłam spać około 22, a wyniki miały być ogłoszone o pierwszej w nocy. Obudziłam się o tej godzinie i była to ogromna niespodzianka. Absolutnie nie spodziewałam się, że dostanę się do Stanów, a na Harvard tym bardziej. Zaskoczenie było tak duże, że musiałam przeczytać maila z wynikami kilkukrotnie, aby zrozumieć, że wytłuszczone „Congratulations” na początku faktycznie było skierowane do mnie – przyznała 17-latka w rozmowie z makeway.pl.

10 najstarszych uniwersytetów w Europie – w jakich okolicznościach powstały?

Początki szkolnictwa wyższego w Polsce sięgają 1364 roku, kiedy przed żakami swe podwoje otworzył Uniwersytet Jagielloński (dokładna data założenia to 12 maja 1364 roku). Oznacza to, że ...
10 najstarszych uniwersytetów w Europie – w jakich okolicznościach powstały? (fot. Getty Images)
10 najstarszych uniwersytetów w Europie – w jakich okolicznościach powstały? (fot. Getty Images)

Sukcesy polskich uczniów

Niespełna dwa miesiące temu media informowały o 17-letnim Dawidzie Kopiku, który jako jedyny Polak w tym roku dostał się na Yale University. Tegoroczny maturzysta i uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie zamierza studiować za oceanem dwa kierunki – ekonomię i informatykę.

Pochodzący z miejscowości Gola nastolatek będzie mógł liczyć na wsparcie amerykańskiej uczelni, która pokryje koszty nauki, mieszkania i wyżywienia. Dawid otrzyma również jednorazowe roczne świadczenie w wysokości 6 tysięcy dolarów na na podróże czy podręczniki.

– Czuję ogromną radość i dumę, że tą ciężką pracą udało mi się tego dokonać – zdradził Dawid Kopik w wywiadzie dla „Radio Elka Leszno”.

Reklama

Natalii oraz Dawidowi gratulujemy i życzymy kolejnych naukowych sukcesów!

Reklama
Reklama
Reklama