Archeologiczna sensacja! W starożytnym mieście Petra odkryto ślady potężnej budowli
Satelity i drony pomogły odkryć olbrzymią platformę w pobliżu dawnego centrum antycznego miasta.
Zobacz nasz nowy cykl "Warto spróbować"! W pierwszym odcinku uczymy się LANDKITE, próbujemy, testujemy, sprawdzamy co to buggy oraz pokazujemy jakich błędów unikać i dlaczego WARTO SPRÓBOWAĆ właśnie tej dyscypliny sportu.
1 z 4
Petra, nowe odkrycie
Naukowcy informują, że zabytek jest mniej więcej tak długi, jak basen olimpijski i dwa razy szerszy. Znajduje się zaledwie 800 metrów na południe od centrum antycznego miasta.
Miasto Petra, leżące w południowej części obecnej Jordanii, było stolicą królestwa ludu arabskiego Nabatejczyków od czasów jego założenia, co miało miejsce prawdopodobnie w połowie II wieku p.n.e. Miejsce zostało praktycznie całkowicie opuszczone pod koniec okresu bizantyjskiego w VII wieku n.e.
Setki tysięcy turystów co roku zwiedzają najsłynniejsze budowle Petry wykute w lokalnym czerwonym piaskowcu.
Na zdjęciu:
Zdjęcie zabytku zrobione przez drona. Pokazuje szczegółowe przedstawienie elementów powierzchni, a widok obrócony jest o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. fot. I. LABIANCA
2 z 4
Petra, nowe odkrycie
Cały kompleks archeologiczny Petra zajmuje około 264 kilometry kwadratowe, choć jego dawne centrum to zaledwie 6 kilometrów kwadratowych.
Jak dowodzi najnowsze odkrycie, choć tereny na północ i południe od starożytnego centrum Petry zostały dobrze zbadane odkąd badacz Johann Burckhardt przybył na miejsce w 1812 roku, cały czas dokonywane są nowe odkrycia w obrębie samego centrum miasta.
Fot. I. LABIANCA; grafika J. BLANZY
3 z 4
Petra, nowe odkrycie
Nowe odkrycie
Nowo odkryta budowla składa się z zewnętrznej platformy o wymiarach 56 na 49 metrów i nieznacznie mniejszej wewnętrznej struktury pierwotnie pokrytej płytami kamiennymi. Wschodnia strona wewnętrznej platformy miała mieścić kolumnadę, będącą zwieńczeniem monumentalnych schodów.
Na szczycie wewnętrznej platformy miał wznosić się mały budynek o wymiarach 8,5 na 8,5 metra i orientacji północ-południe - zwrócony był na stronę wschodnią z monumentalnymi schodami.
Ta ogromna otwarta platforma o monumentalnej fasadzie i stosunkowo niewielkiej budowli na szczycie, nie przypomina żadnej z dotychczas odkrytych budowli w Petrze. Budowla najprawdopodobniej pełniła funkcje publiczne i ceremonialne, co czyni ją drugą największą tego typu budowlą w Petrze po Ad-Dajr, czyli Klasztorze.
Fot. Shutterstock
4 z 4
Petra, nowe odkrycie
Pomimo braku prac wykopaliskowych, obecność ceramiki z połowy II wieku p.n.e. sugeruje, że prace konstrukcyjne budowli rozpoczęły się w początkowej fazie budowy miasta przez Nabatejczyków .
Większość zabytków, które dzisiaj można podziwiać w Petrze, takich jak słynny Skarbiec Faraonów i Klasztor, powstała w czasie drugiego okresu rozkwitu Petry, od końca I wieku p.n.e. do II wieku n.e. Tuttle zauważa, że w tym czasie miasto istniało już od około tysiąca lat, więc nowe odkrycie może być jedynym publicznym zabytkiem z wcześniejszych dziejów miasta.
Przy opisywaniu znaleziska Tuttle chwali użycie zdjęć z satelity i drona, które dały archeologom szerokie perspektywy i pozwoliły im na identyfikację słabo widocznych śladów po starożytnych budowlach. Naukowcy mogli zrozumieć, w jaki sposób powiązane są ze sobą historyczne budowle i miejsca na tle krajobrazu.
- Jestem przekonany, że przez dwa tysiące lat badań (w Petrze), ktoś po drodze musiał wiedzieć o istnieniu tego miejsca, jednak brakuje systematycznych badań czy spisanych opracowań – tłumaczy Tuttle. – Pracuję w Petrze od 20 lat, i wiedziałem, że coś tutaj jest i z pewnością uzasadnione jest mówienie w tym przypadku o ważnym odkryciu.
Tekst: Kristin Romey
Źródło: National Geographic News
Fot. Shutterstock