Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego klimatyzacja jest szkodliwa dla środowiska?
  2. Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z klimatyzatorów?
  3. Używanie wentylatorów zmniejszyłoby zużycie energii o nawet 76%
Reklama

Lato zawitało już na dobre w Europie, a to oznacza, że coraz częściej będziemy zmagać się z kolejnymi falami upałów. Szczególnie odczuwają to osoby, które z różnych względów muszą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Kiedy za oknem temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, szukamy wszelkich sposobów na ochłodzenie i ukojenie. Co więcej, w domach i mieszkaniach również zaczyna robić się duszno i piekielnie gorąco. Coraz więcej osób decyduje się na klimatyzację, ale czy to na pewno dobry pomysł? Dla naszej planety – nie bardzo.

Dlaczego klimatyzacja jest szkodliwa dla środowiska?

Po pierwsze mamy do czynienia ze znacznym zwiększeniem zużycia energii elektrycznej. Po drugie, ciecze chłodnicze używane przede wszystkim w starych klimatyzatorach są po prostu szkodliwe. Chodzi o związki, których emisja powoduje niszczenie warstwy ozonowej w atmosferze.

W Katarze klimatyzacja działa już na zewnątrz. Z powodu nieznośnego upału

Latem na Bliskim Wschodzie nie da się wytrzymać na świeżym powietrzu zbyt długo. Katar jest tego najlepszym przykładem, bo temperatury rzadko kiedy spadają tam poniżej 32 stopni Celsiusza, ...
Katar
Getty Images

W 1985 roku podpisano międzynarodowy traktat w sprawie ochrony warstwy ozonowej, a dwa lata później protokół montrealski. Od tego czasu znacznie zwiększyła się świadomość, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom emisji gazów cieplarnianych. Chociaż producenci klimatyzatorów stawiają dziś na coraz bardziej ekologiczne rozwiązania, w wielu budynkach wciąż działają stare maszyny chłodzące.

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z klimatyzatorów?

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, o ile korzystniejsze byłoby przerzucenie się z klimatyzacji na tradycyjne wentylatory. Okazuje się, że w samej Australii roczne zużycie energii elektrycznej, a tym samym koszty chłodzenia zmniejszyłyby się aż o ponad 70%. Praca została opublikowana w czasopiśmie naukowym The Lancet Planetary Health.

Uczeni twierdzą, że wentylatory wprawdzie nie chłodzą samego pomieszczenia tak skutecznie jak klimatyzatory, ale dzięki generowaniu ruchu powietrza o znacznej prędkości, przynoszą ochłodzenie bezpośrednio ciału użytkowników pomieszczeń, w których zainstalowano wentylatory . Prof. Ollie Jay, inżynier z Uniwersytetu w Sydney przypomina, że klimatyzacja zużywa bardzo dużo energii, która pochodzi z elektrowni. Te z kolei wytwarzają ją głównie z energii pierwotnej. W samej Australii w ponad 50% jest to węgiel kamienny i brunatny.

Temperatura w biurze wpływa na pracę umysłową. "Klimatyzacja nie uwzględnia kobiet"

Weteranem tej wojny jest każda osoba pracująca w biurze, a open-space to prawdziwe okopy tego konfliktu: ciepło czy zimno.
Klimatyzacja
Getty Images

– Najnowszy raport Międzynarodowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu jasno wskazywał, że konieczna jest pilna potrzeba niskoemisyjnego stylu życia. Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To dotyczy również klimatyzacji – mówi główna autorka badania dr Arunima Malik. Uczona twierdzi, że badania potwierdzają, iż dużo tańsze i tradycyjne rozwiązania, takie jak wentylatory, mogą w znaczny sposób przyczynić się do realizacji celów porozumienia paryskiego.

Używanie wentylatorów zmniejszyłoby zużycie energii o nawet 76%

Naukowcy w swojej pracy stworzyli pięć modeli scenariuszy, w których porównali zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych w przypadku klimatyzacji i wentylatorów. W badaniu wzięto pod uwagę okres 12 miesięcy i sprawdzano dane godzina po godzinie. Do obliczeń wykorzystano najnowsze superkomputery.

W najlepszym przypadku okazało się, że używanie wentylatorów powoduje jedynie nieznaczny spadek komfortu w ciepłym pomieszczeniu, ale sprawia, że zużycie energii elektrycznej zmniejsza się nawet o 76% – z 5592 gigawatogodzin do 1344 gigawatogodzin. Z kolei emisja gazów cieplarnianych spadła z poziomu 5091 kiloton do 1208 kiloton.

Według raportu IPCC mamy tylko 3 lata, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o połowę. „Teraz albo nigdy”

Mamy zaledwie 3 lata, aby rozpocząć działania, które zatrzymają wzrost emisji gazów cieplarnianych. Autorzy najnowszego raportu twierdzą, że w przeciwnym razie ograniczenie globalnego wzros...
Australia
fot. Getty Images

– Dzięki zwiększeniu ruchu powietrza, który dają wentylatory, można poczuć się tak samo dobrze, jak podczas używania klimatyzacji, która schładza temperaturę pomieszczenia. To nie jest trudne, żeby się na to przestawić, a skutki mogą być naprawdę korzystne dla naszego środowiska – podsumowują autorzy.

Reklama

Źródło: phys.org

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama