W tym artykule:

  1. Im bardziej różnorodne bakterie jelitowe, tym lepsza kondycja intelektualna
  2. Trzy rodzaje bakterii najsilniej związane z działaniem mózgu
  3. Jaki jest związek między jelitami a mózgiem?
  4. Kiszonki zwiększają różnorodność bakterii jelitowych
Reklama

Wpływ bakterii jelitowych na zdrowie jest przedmiotem licznych badań. Zbiór tych mikrobów zwany jest mikrobiomem, mikrobiotą lub mikroflorą jelitową. Generalnie większa różnorodność mikrobiomu jest związana z lepszym stanem zdrowia. Dotyczy to nie tylko jelit, ale całego organizmu człowieka.

Nowe badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Karoliny Północnej pokazują, że mikrobiom wpływa także na kondycję mózgu. Wyniki opublikowało czasopismo naukowe „JAMA Network Open”.

Im bardziej różnorodne bakterie jelitowe, tym lepsza kondycja intelektualna

W badaniu wzięto pod uwagę dane uzyskane od blisko 600 osób w średnim wieku (48–60 lat). Brały one udział w projekcie badawczym Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA). Okazało się, że istnieje korelacja między różnorodnością mikrobiomu a dobrą kondycją intelektualną badanych.

Twoja kupa żyje. Co w niej mieszka?

Jeżeli wydawało się wam, że w waszej kupie są tylko martwe komórki to jesteście w błędzie. „To żyje!” - krzyknął szalony Frankenstein, gdy ożyło jego monstrum. Można to samo powi...
Twoja kupa żyje
Getty Images

– Nasze badanie potwierdza związek między działaniem mózgu i mikroflorą jelitową. Podobne wyniki uzyskano już wcześniej, m.in. w badaniach na zwierzętach. Wiadomo, że jelita znacząco wpływają na mózg poprzez szlaki nerwowe, metaboliczne i układ odpornościowy – komentuje dr Katie Meyer z Uniwersytetu Karoliny Północnej, jedna z autorek badania.

Trzy rodzaje bakterii najsilniej związane z działaniem mózgu

Analizy wykazały, że najsilniejszy związek z dobrą kondycją intelektualną mają trzy rodzaje bakterii:

  • Barnesiella,
  • Lachnospiraceae FCS020,
  • Akkermansia.

Z kolei obecność bakterii Sutterella była negatywnie związana z możliwościami poznawczymi. – Z wcześniejszych badań wiemy, że różnorodny mikrobiom zmniejsza ryzyko przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu może też działać ochronnie na mózg – mówi dr Meyer.

Jaki jest związek między jelitami a mózgiem?

Nasz układ pokarmowy zawiera drugie co do wielkości skupisko neuronów w naszym organizmie – to co najmniej 100 milionów komórek, a niektórzy badacze mówią nawet o pięciokrotnie większej liczbie. Jelitowe neurony potrafią wytwarzać liczne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina.

Post dopaminowy. Nowa moda podbija Dolinę Krzemową

Nowa moda ma podnieść produktywność poprzez unikanie wrażeń. Chodzi o ograniczanie bodźców pobudzających produkcję dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności...
Dieta emocjonalna podbija Krzemową Dolinę. Ludzie unikają bodźców dających przyjemność
Getty Images

„Bogata sieć zakończeń nerwowych w ścianie jelit wysyła sygnały do mózgu za pomocą nerwu błędnego. Badania naukowe prowadzone na gryzoniach wykazują, że takie przekazywanie sygnałów ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych i na nastrój” – pisze w książce „Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków prof. Martin J. Blaser z New York University School of Medicine.

„Neurony należące do jelitowego systemu nerwowego pozostają w regularnym kontakcie z mikrobami żyjącymi w jelicie. Pod każdym względem ta komunikacja jest bardzo aktywna. Wiele mikrobów jelitowych potrafi wytwarzać substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu” – dodaje.

Kiszonki zwiększają różnorodność bakterii jelitowych

Wcześniejsze badania wykazały, że u osób jedzących produkty sfermentowane wyraźnie zmieniła się mikrobiota. Ich bakterie jelitowe stały się bardziej różnorodne.

9 smaków, których musisz spróbować choć raz w życiu - Traveler

Aż chciałaby się powiedzieć "Kto choć raz nie próbował żywności liofilizowanej, ten nie zna życia". Cóż, są takie smaki, bez których życie wydaje się uboższe. I dlatego warto je po...
Poznaj smaki smaki, bez których życie wydaje się uboższe >>>
Fot. Shutterstock

– To zaskakujące odkrycie. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy efekt, który pojawił się tak szybko – komentuje dr Justin Sonnenburg, jeden z autorów badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Cell”.

Dieta osób w tej grupie zawierała m.in. takie produkty, jak:

  • jogurt,
  • kefir,
  • naturalny twaróg,
  • kimchi i inne kiszone warzywa,
  • sok z kiszonych ogórków i kiszonej kapusty,
  • kombucha.

Źródła: JAMA Network Open, Cell

Reklama

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.

Reklama
Reklama
Reklama