Biegun północny Ziemi skręcił w stronę Cambridge. Przyczyną jest globalne ocieplenie
Oś Ziemi przemieszcza się. Od stu lat proces ten obserwują naukowcy. Niedawno zmieniła kierunek, a jedną z tego przyczyn jest ocieplenie, roztapianie lodowców i przemieszczanie mas wodnych.
W ciągu ostatniego wieku oś planety przesunęła się aż o 12 metrów. Gazeta Wyborcza przytacza wyniki badań naukowców z NASA. Ostatnie pomiary z pomocą systemu GPS pokazują, że nie tylko dalej się przemieszcza, ale ostatnio zmienił kierunek.
Do tej pory północny kraniec osi zbliżał się w stronę amerykańskiej Zatoki Hudsona. Od początku tego wieku nastąpiło odchylenie kierunku w stronę brytyjskiego Cambridge. Rocznie średnio oś przesuwa się o 17 cm.
Według obserwujących zmiany naukowców na zmiany ma wpływ globalne ocieplenie, a przede wszystkim topnienie lodowców Grenlandii i wysychanie Azji w rejonie Morza Kaspijskiego i subkontynentu indyjskiego.
Nie należy mylić jednak tego zjawiska z tak zwaną precesją osi Ziemi, czyli odchyleniu jej osi w zależności od działania przyciągania Księżyca i innych ciał niebieskich. To proces naturalny i jego efektem jest między innymi rozkład pór roku oraz część zmian klimatycznych.
Źródło: Wyborcza.pl
________________________________________
Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku"!