Reklama

Impreza rozpocznie się już w piątek (5 czerwca). Wtedy do Lidzbarka Warmińskiego przybędą pierwsi rekonstruktorzy, O godzinie 18.00 na Zamku Biskupów Warmińskich odbędzie się wernisaż wystawy „Album ku chwale wojsk cesarsko-królewskiej armii austriackiej”. W sobotę o 10.30 żołnierze przejadą przez miasto wozami drabiniastymi na strzelnicę przy ulicy Olsztyńskiej. Tam będą rywalizować w zawodach strzeleckich z broni czarno prochowej. Po powrocie do obozu zaczną się szykować do wielkiej bitwy. Pierwsze wystrzały usłyszymy o godzinie 17.00. Tak, jak 202 lata temu, wojska napoleońskie będą zdobywały szaniec broniony przez armię rosyjsko-pruską. W historii starcie zakończyło się remisem. Jak będzie w tym roku przekonamy się już 6 czerwca.
Po zakończeniu batalii, około godziny 19.00 będzie można zwiedzić obóz rekonstruktorów, zrobić z nimi zdjęcia, spróbować XIX-wiecznego jedzenia. Na okolicznych straganach będzie można kupić pamiątki i wyroby rękodzielnicze.
Wszystko zakończy się w niedzielę. Na godzinę 13.00 w Zamku Biskupów Warmińskich zaplanowane jest sympozjum historyczne. Będą poruszane m.in. takie tematy jak: „Prusacy w Bitwie pod Heilsbergiem”, „Propaganda wojny z 1807 roku”. Poprowadzą ją historycy: Sławomir Skowronek i Jarosław Gdański. Będzie to także kolejna okazja do odwiedzenia wystawy o armii austriackiej oraz zwiedzeniu pięknej rezydencji Biskupów Warmińskich, w której obecnie znajduje się Muzeum Warmińskie.
- Zapraszamy do Lidzbarka Warmińskiego wszystkich miłośników historii, wycieczki szkolne, zorganizowane grupy, turystów, twórców ludowych. Atrakcji z całą pewnością nie zabraknie. – mówi Jolanta Adamczyk, dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury. – Będzie to bardzo ciekawa, żywa lekcja historii. Rekonstrukcja bitwy ma upamiętnić wielką bitwę oraz Polaków walczących i poległych po obu stronach frontu.

Reklama

Tekst: Arkadiusz Jakszewicz

Reklama

Historia:
Bitwa pod Heilsbiergiem miała miejsce 10 czerwca 1807 roku. Była to jedna z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski. Heilsberg, aktualnie Lidzbark Warmiński, poprzez swoje położenie stał się głównym ośrodkiem dowodzenia i oporu Rosjan i Prusaków. W dniu bitwy Lidzbark był dobrze ufortyfikowany od strony południowo-zachodniej, mniej z zachodniej i północno-zachodniej, gdyż ataku spodziewano sie z tej pierwszej strony. Wojskami broniących się dowodził Levin August von Bennigsen, ze strony francuskiej oficjalnie dowodził sam Napoleon. O znaczeniu tej batalii może świadczyć napis „Heilsberg” na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Były tam umieszczane miejsca najbardziej chwalebnych starć Napoleona. W sumie w bitwie brało udział około 56 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i około 90 tysięcy po stronie rosyjsko-pruskiej.

Reklama
Reklama
Reklama