Była niewiele słabsza od bomby jądrowej! Eksplozja meteorytu nad Atlantykiem
Równowartość 13 kiloton - tyle mogła osiągnąć energia uwolniona w trakcie eksplozji meteorytu, który 6 lutego eksplodował 30 km nad powierzchnią Atlantyku - informuje NASA na stronie programu Near Earth Object Program. Dodajmy, że bomba atomowa Little Boy zrzucona na Hiroszimę miała siłę 15 kt, a więc niewiele większą.

Równowartość 13 kiloton mogła osiągnąć energia uwolniona w trakcie eksplozji bolidu (to meteoryt o bardzo wysokiej jasności), który 6 lutego eksplodował 30 km nad powierzchnią Atlantyku - informuje NASA na stronie programu Near Earth Object Program.
Do największej - od momentu wybuchu meteoru nad Czelabińskiem na Uralu - eksplozji bolidu doszło w atmosferze nad Atlantykiem, u wybrzeży Brazylii. Choć miało to miejsce 6 lutego o godz. 14:55 naszego czasu, amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o tym dopiero we wtorek.
Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 13 kiloton - informuje NASA na stronie programu Near Earth Object Program, gdzie zamieszcza doniesienia o obiektach przelatujących tuż obok Ziemi i trafiających do jej atmosfery.
Tym samym była to najpotężniejsza tego rodzaju eksplozja od 2013 r., kiedy nad Czelabińskiem na Uralu doszło do eksplozji innego meteoru. Dla porównania, siłę tamtego wybuchu oszacowano na 500 kiloton. Fala uderzeniowa po wybuchach spowodowała zniszczenia na ziemi. W efekcie deszczu meteorytów, uszkodzonych zostało kilka tysięcy budynków, a ponad tysiąc osób zostało rannych - większość poszkodowanych została poraniona odłamkami szkła z rozbitych szyb okiennych.
Najnowsza eksplozja nad Atlantykiem najprawdopodobniej uszła jednak uwadze ludzi. NASA podała, że meteor spłonął na wysokości ok. 30 km nad oceanem, ok. tysiąca kilometrów od wybrzeża Brazylii.
Pomiary pozwalają sądzić, że co roku w atmosferze Ziemi eksploduje i spala się ok. 30 niewielkich asteroidów, mających średnicę od 1 m do 20 m. Ponieważ jednak większość powierzchni Ziemi zajmują morza i oceany, zwykle fragmenty meteorytów spadają do wody i nie powodują żadnych szkód.
Źródło: PAP
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa