Ceramika kuchenna naszych przodków
Przemiany społeczno-kulturowe zachodzące od zarania dziejów w ludzkich skupiskach stanowią pasję dr Bartłomieja Lisa z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

W swojej pracy badawczej skupia się on na śledzeniu zwyczajów mieszkańców Grecji z czasów kultury mykeńskiej. Za podstawowy materiał swych analiz przyjął „skorupy”, odkrywane masowo w każdych wykopaliskach. I nie chodzi mu bynajmniej o pięknie dekorowane naczynia, lecz o ceramikę użytkową. Według badacza masowość ceramiki jest jej wielkim atutem, gdyż fragmenty takich naczyń znajdowane są w prawie każdym miejscu, w którym pojawił się człowiek. Dzięki „skorupom” można datować odkrywane konstrukcje, określić pierwotną funkcję danego pomieszczenia, poznać status społeczny mieszkańców poszczególnych domostw i osad oraz, dzięki identyfikacji naczyń wyprodukowanych w innym miejscu, prześledzić drogi i intensywność wymiany handlowej. W swoich analizach koncentruje się na badaniu naczyń do gotowania, które, oprócz pozostałości samego pożywienia, czyli kości i zwęglonych ziaren zbóż, są jedynym śladem po prehistorycznej kuchni. A, że kuchnia ta była dość konserwatywna i nie zmieniała się tak często, może być doskonałym wskaźnikiem głębokich przemian kulturowych – pojawienia się nowej ludności o innych tradycjach kulinarnych, przemian w gospodarce, rolnictwie czy hodowli, które zmieniały zasób składników używanych do gotowania, a także sposób przygotowywania posiłków. – Jednym z bardziej pasjonujących zagadnień dotyczących kultury mykeńskiej jest fakt pojawienia się wyrafinowanej kuchni, którą wykształcić musiały rosnące w liczbie i bogactwie elity – mówi dr Bartłomiej Lis – Analiza naczyń użytkowych pozwala na poznanie tej strefy życia, która dotyczyła każdego człowieka i która nierzadko pochłaniała większość czasu naszych przodków, czyli przygotowywania posiłków i ich konsumpcji.
Tekst: Małgorzata Sienkiewicz
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Urokliwe miasteczko z 700-letnią tradycją. Znajdziesz je w niewielu przewodnikach
Grodzisk Wielkopolski to jedno z najbardziej zaskakujących miasteczek w regionie. Przez wieki słynął z piwa, które podbijało serca smakoszy daleko poza granicami kraju. A czym przyciąga dziś?
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa