Chcesz, żeby odbierano cię jako sympatyczną osobę? Psycholodzy sugerują ten trik
Chcesz wzbudzać sympatię już podczas pierwszego spotkania? Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ustalili, że prosta strategia zwiększa naszą atrakcyjność w oczach innych. Potwierdzają to najnowsze badania. Na czym polega sprytny trik?
Spis treści:
- Pierwsze spotkanie a wzbudzenie sympatii
- Jak przekonać do siebie nowych znajomych?
- Tak zjednujesz sobie ludzi
Psychologia cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. To wynika m.in. z tego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi procesów zachodzących w naszych głowach. A skoro taka wiedza może pomóc nam w poprawie samopoczucia, to naturalne, że chcemy ją poszerzać. Niektóre odkrycia psychologów potrafią być jednak dość zaskakujące. Przykładowo według jednej z najnowszych publikacji nie warto dążyć do szczęścia.
Pierwsze spotkanie a wzbudzenie sympatii
Tym razem przyglądamy się odkryciom badaczy w zakresie relacji międzyludzkich oraz tego, jak reagujemy na nowo poznawane osoby. Pewien czynnik może być tu niezwykle istotny. Pierwsze wrażenie, choć jest ważne, potrafi mylić. Pewnie każdy z nas jest w stanie przywołać osoby, które za pierwszym razem wywarły na nas nie najlepsze wrażenie, a potem okazało się, że mamy ze sobą wiele wspólnego i potrafimy się dogadać (albo na odwrót). To oczywiście działa w dwie strony. Czasem to my, bez względu na nasze usposobienie, jesteśmy odbierani jako osoby mało pozytywne i niesympatyczne.
Jak się okazuje, jest pewien sposób na to, aby wyglądać bardziej przyjaźnie w oczach ludzi, których dopiero poznajemy. Opracowali go psycholodzy z Uniwersytetu Harvarda. Efekty prac przedstawili na łamach czasopisma naukowego „Journal of Personality and Social Psychology”.
Jak przekonać do siebie nowych znajomych?
Naukowcy przeprowadzili serię badań poświęconych tajnikom interakcji międzyludzkich i pierwszych wrażeń. Jedno z nich dotyczyło poznawania nowych znajomych z pracy podczas zorganizowanych spotkań towarzyskich. W takich sytuacjach kluczowe dla postrzegania nas jako osób sympatycznych jest zadawanie pytań.
– Wyobraź sobie taki scenariusz: po raz pierwszy spotykasz nowego kolegę na imprezie firmowej. Nawiązujecie rozmowę, a kolega zaczyna opowiadać zabawną historię. Jesteś zainteresowany i zaangażowany w rozmowę, zadajesz kilka pytań, które zachęcają go do opowiedzenia szczegółów tej historii. Potem następuje wymiana uprzejmości i każdy pójdzie w swoją stronę. Zdajesz sobie sprawę, że kolega nie zadawał ci żadnych pytań, a więc nie miałeś okazji zdradzić o sobie zbyt wielu informacji. Kto zrobił lepsze wrażenie? – piszą autorzy badania.
Mogłoby się wydawać, że osoba opowiadająca zabawne historie robi lepsze wrażenie, ale nie zawsze tak jest, co wykazała analiza wyników badań. W ich ramach uczestnicy zostali połączeni w pary – zarówno w kontakcie „na żywo”, jak i przez czat internetowy. Jednej osobie z pary polecono zadawać liczne pytania, podczas gdy druga nie była świadoma celu eksperymentu. Po rozmowie poproszono uczestników o ocenę swojego partnera oraz wskazanie liczby pytań, jakie zadano im podczas rozmowy.
Tak zjednujesz sobie ludzi
Z odpowiedzi badanych wynika, że ludzie bardziej lubią swoich rozmówców, gdy ci zadają więcej pytań. Powód jest prosty. Są wtedy postrzegani jako osoby bardziej zaangażowane w rozmowę i żywiej reagujące. Badania przeprowadzone na tzw. szybkich randkach dodatkowo potwierdziły tę teorię. Okazało się, że uczestnicy, którzy zadawali więcej pytań uzupełniających, częściej otrzymywali zaproszenie na drugą randkę. To, jak wiadomo, jest dość wymiernym wskaźnikiem sympatii.
Mimo że zadawanie pytań przynosi tak pozytywne efekty, ludzie rzadko zdają sobie sprawę, że właśnie w ten sposób mogą zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach innych. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda radzą więc: gdy nie wiesz, jak poprowadzić rozmowę przy pierwszym spotkaniu, warto zadawać pytania – zwłaszcza te uzupełniające. Taka strategia nie tylko pomaga w utrzymaniu rozmowy z nową osobą. Sprawia też, że jesteś odbierany jako bardziej sympatyczna osoba.
Ten psychologiczny trik można oczywiście wykorzystywać nie tylko podczas spotkań firmowych i czy szybkich randek. Z pewnością przyda się też niejednej osobie podczas świąt czy rodzinnych zjazdów. W końcu bywa, że niektórych kuzynów czy wujków widujemy tak rzadko, że każde spotkanie z nimi jest trochę jak pierwsze.
Źródło: Journal of Personality and Social Psychology