Chile ustanawia rekordowo duży morski rezerwat przyrody
Nowy obszar chroniony wód morskich wokół wysp Desventuradas to ekosystem pełen endemicznych gatunków.
- Nowy rezerwat, nazwany Parkiem Morskim Nazca-Desventuradas, stanowi około 8 proc. światowych zasobów morskich, które zadeklarowano jako niedostępne dla rybołówstwa – mówi Russell Moffitt, analityk z Marine Conservation Institute w Seattle.
Chroniony obszar zajmuje powierzchnię niecałych 300 tys. km2 oceanu dookoła wysp San Ambrosio i San Felix. Razem znane są one jako Desventuradas (hiszp. Wyspy Nieszczęśliwe). Obie są częścią morskiego grzbietu Nazca, który ciągnie się z Peru aż do Wyspy Wielkanocnej.
- Te wody cieszyły się dotychczas przeciętną popularnością wśród rybaków, którzy łowili głównie mieczniki – mówi Alan Friedlander z projektu Pristine Seas Towarzystwa National Geographic. Mieczniki z tych wód stanowiły raptem pół procenta wszystkich wyławianych przez Chile.
Rybołówstwo będzie dozwolone teraz jedynie w wąskim pasie, który wcina się w obszar parku, nadając mu nietypowy kształt przypominający postać z gry Pac-Man. Poza granicami rezerwatu będzie też funkcjonować niewielkie łowisko homarów.
– Głównym celem powołania rezerwatu jest ochrona nienaruszonego ekosystemu – mówi Friedlander. – To ważne, bo analizowanie pierwotnych ekosystemów takich jak ten pozwala naukowcom ustalić, jak powinny funkcjonować morskie społeczności.
Pierwotność Desventuradas bierze się z ich izolacji od kontynentu. Żeby dotrzeć na nie z wybrzeża Chile, trzeba płynąć dwa dni. W efekcie tutejsze życie w dużej mierze jest endemiczne. Wśród gatunków endemicznych wymienić można kotika chilijskiego czy gardłoszowatą rybę gatunku Paratrachichthys fernandezianus.
- Około 72 proc. z gatunków wstępujących w wokół tych wysp oraz przy archipelagu Juan Fernandez 750 km dalej na południe to endemity – mówi ekolog Enric Sala.
Ustanowienie nowego rezerwatu potraja dotychczasową powierzchnię chronionych wód morskich należących do Chile, które przez długie lata było jednym z głównych graczy na światowym rynku rybołówstwa.
1 z 9
desventuradasBig
Nowy rezerwat (MATTHEW W. CHWASTYK, NG STAFF)
2 z 9
chil1
Fot. Enric Sala
3 z 9
chil6
Fot. Enric Sala
4 z 9
chil4
Fot. Enric Sala
5 z 9
chil3
Fot. Enric Sala
6 z 9
chil8
Fot. Enric Sala
7 z 9
chil7
Fot. Enric Sala
8 z 9
chil5
Fot. Enric Sala
9 z 9
chil2
Fot. Enric Sala