Co chrumkają świnie? Naukowcy po raz pierwszy odszyfrowali ich emocje
Zwierzęta nie okazują emocji w ten sam sposób, co ludzie. Świnie na przykład chrumkając, sygnalizują, co czują.

W tym artykule:
- W jaki sposób świnie okazują emocje?
- Świnie cierpią i wcale tego nie ukrywają
- Algorytm może pomóc rolnikom
Wszyscy dobrze wiemy, jakie odgłosy wydają świnie. Chrumkanie może wydawać nam się bezcelową kakofonią. Naukowcy dowodzą jednak, że w rzeczywistości poszczególne dźwięki odpowiadają konkretnym emocjom. Międzynarodowy zespół badaczy z Danii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Norwegii i Czech zebrał nagrania świń z różnych etapów życia: od narodzenia do śmierci.
Najbardziej inteligentne zwierzęta, które zaskoczyły niejednego naukowca. Sprawdź, jak wiele potrafią
Potrafią dopasowywać elementy kolorami, otworzyć butelkę, a nawet grać w gry. Oto najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie.W jaki sposób świnie okazują emocje?
Po przeanalizowaniu ponad 7 tys. nagrań około 400 zwierząt naukowcy opracowali algorytm, który pozwala ustalić, czy świnia odczuwa szczęście, ekscytację, strach, stres lub coś pomiędzy.
– To badanie pokazuje, że odgłosy zwierząt pozwalają nam zrozumieć ich emocje. Udowadniamy także, że algorytm może być wykorzystywany do dekodowania i rozumienia emocji świń. To ważny krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich – tłumaczy profesor Elodie Briefer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Odgłosy to nie jedyny klucz do zrozumienia emocji świń. Typowym zachowaniem podczas negatywnych sytuacji było też stanie w miejscu nieruchomo lub, przeciwnie, próba ucieczki. Szczęśliwie świnie stawiały z kolei uszy i chętnie eksplorowały otoczenie.
Dzieci uważają, że hot dogi są z roślin, a frytki – z mięsa. Paradoksalnie, to szansa na zmianę ich nawyków
Wiedza amerykańskich dzieci o jedzeniu jest, delikatnie mówiąc, niepełna. Ale to daje szansę na korzystną zmianę ich diety – twierdzą uczeni.
Świnie cierpią i wcale tego nie ukrywają
Odgłosy świń rejestrowano w różnych środowiskach i sytuacjach, zarówno pozytywnych i negatywnych. Do szczęśliwych okoliczności naukowcy zaliczają między innymi chwile, w których prosięta ssą mleko matki lub gdy wracają do rodziny po rozdzieleniu. Świnie przede wszystkim sygnalizowały negatywne emocje podczas separacji, walk z innymi osobnikami, kastracji i uboju.
Naukowcy aranżowali różne scenariusze wydarzeń, tak aby poszerzyć spektrum emocji świń. W eksperymentalnych chlewach utworzono specjalne przestrzenie z zabawkami (były to nowe, nieznane wcześniej obiekty) i jedzeniem. Pozostałe były puste, pozbawione dodatkowych bodźców. Przez cały czas badacze monitorowali nie tylko odgłosy zwierząt, ale także ich zachowanie oraz tętno.

Analiza nagrań wykazała, że świnie najczęściej wydawały wysokie dźwięki, przypominające krzyki i piski, w negatywnych sytuacjach. Niższe chrumkanie można było usłyszeć w różnych okolicznościach, nie tylko tych pozytywnych. Dopiero długość poszczególnych dźwięków pozwoliła zrozumieć kolejną zależność.
– Istnieją wyraźne różnice w zawołaniach świń, gdy patrzymy na pozytywne i negatywne sytuacje. W pozytywnych odgłosy są znacznie krótsze. [...] Algorytm rozpoznający te dźwięki, może przypasować 92% wezwań do właściwych emocji – mówi prof. Briefer.
Algorytm może pomóc rolnikom
Badanie emocji zwierząt to wciąż dość młoda dziedzina nauki. Od 20 lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ zdrowie psychiczne zwierząt gospodarskich wpływa korzystnie na ich ogólny dobrostan. Obecnie rolnicy skupiają się jednak przede wszystkim na zdrowiu fizycznym trzody. Opracowanie systemu monitorowania emocji świń to pierwsze takie badanie na świecie. Jego autorzy mają nadzieję, że to podwaliny nowej platformy, która pozwoli właścicielom zwierząt dbać o ich kondycję psychiczną.
– Nauczyliśmy algorytm dekodowania chrumknięć świń. Teraz potrzebujemy kogoś, kto stworzy na jego podstawie aplikację, dzięki której rolnicy będą mogli poprawiać dobrostan zwierząt – podsumowuje prof. Brifer. Jak dodaje, przy wystarczającej ilości danych w przyszłości ta sama metoda może być wykorzystywana do lepszego zrozumienia emocji innych ssaków.
Źródło: Scientific Reports
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa