Cuda Polski: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
W krajobrazie oraz duchowości monastycyzmu tkwi siła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, najstarszego istniejącego klasztoru w Polsce. Przedstawiamy kandydata w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.
Duchowości monastycyzmu
Opactwo nad wapiennym urwiskiem w podkrakowskim Tyńcu założono prawie tysiąc lat temu (bo w 1044 roku) z woli księcia Kazimierza Odnowiciela, syna króla polskiego Mieszka II. Dziś opactwo jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce.
Z założenia warowny budynek, wciąż pełni funkcje religijne, z powodzeniem łącząc je z turystycznymi. Na wzgórzu klasztornym już tysiąc lat przed Chrystusem mieszkali Celtowie, dziś w muzeum w Tyńcu można oglądać ślady ich pobytu.
Jak mówi br. Michał Gronowski OSB, kustosz muzeum, podkrakowskie opactwo jest miejscem spotkań – zarówno piękna krajobrazu, piękna tradycji oraz duchowości monastycyzmu i reguły św. Benedykta.
Głosuj na "7 nowych cudów Polski"
To czytelnicy decydują, które z 16 miejsc zostanie laureatem tegorocznego plebiscytu. Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. Głosuj na www.7cudow.national-geographic.pl. Głosowanie online trwa do 22 września.
(hg)