Cuda Polski. Tkaj szmaciaka na Kaszubach!
Ruszamy do gburskiej chaty tkać szmaciaka i mielić tabakę! Kaszubski Park Etnograficzny wiernie odtwarza urok dawnych Kaszub. Poznajcie kandydata w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.
Ruszyła 5. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. O wyjątkowe wyróżnienie walczy 16 niezwykłych miejsc w naszym kraju, a wśród nich Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich. Najstarszy polski skansen.
W położonej nad jeziorem Gołuń, niecałe 80 km od Gdańska osadzie przenosimy się na dawne Kaszuby. "Muzeum", "park etnograficzny" - brzmi nudno? Nic podobnego. Ruszamy do gburskiej chaty tkać szmaciaka i mielić tabakę!
Fot. Agencja STYL Beata Chojęta z Ełku Źródło: materiały prasowe
Zanurzone w historii
Był koniec XIX wieku, kiedy wiejski nauczyciel Izydor Gulgowski z żoną Teodorą osiedli w małej rybackiej osadzie - we Wdzydzach Kiszewskich. Historia samego muzeum sięga roku 1906, to wtedy Gulgowscy założyli tu pierwszy na ziemiach polskich skansen.
- Dzięki charyzmatycznym założycielom muzeum realizującym tu życiowe pasje – oświatowe, społeczne, artystyczne i patriotyczne, ta mała kaszubska wieś stała się szeroko znanym ośrodkiem rękodzieła oraz wzorem ochrony kaszubskiej kultury ludowej – tłumaczy Teresa Lasowa.
Dziś to niezwykły dowód na żywotność kultury Kaszub. Można tu podziwiać ponad 50 tradycyjnych budynków wraz z wyposażeniem. Dwory, chaty, karczmy, wiatraki, kościoły, szkołę, czy kuźnię. Poza tym mnóstwo pięknego kaszubskiego rękodzieła. Wszystko na przestrzeni 22 ha.
Fot. Dariusz Zaręba
Dotykać eksponatów
Głosi niewidzialna tabliczka, bo to muzeum, które angażuje i naprawdę przenosi w czasie. W autentycznej XIX-wiecznej szkolnej izbie belfer uczy pisania gęsim piórem. Na lekcji języka kaszubskiego poznajemy alfabet i podstawowe kaszubskie zwroty. Obowiązkowo dyktando! Kto podejmie wyzwanie?
Fot. Bartosz Stachowiak
Na tych, którzy lepiej sobie radzą z muzyką czeka nauka gry na tradycyjnych instrumentach. Znajdzie się okazja na przygotowanie ozdób z papieru, krepy, bibuły, czy słomy, które dawniej przystrajały chałupy na terenie Pomorza. Zimą można przygotować taką ozdobę na własną choinkę.
W pomieszczeniach gospodarczych można poznać tajniki mielenia tabaki, noszenia wody w nosidłach, mielenia zboża w żarnach, maglowania, tkania szmaciaka i krajki na krosienkach. Brzmi tajemniczo? Tym lepiej.
Najmłodsi mogą pobawić się zabawkami swoich kaszubskich prapradziadków. Tymi na biegunach, na kółkach, pływającymi, lub fruwającymi. Do tego spróbują chodzenie na szczudłach, przeciągania liny, toczenia obręczy i strzelania z procy. Taka zabawa!
Fot. Mateusz Słomiński
Lekcje i warsztaty trwają do 60 minut. Na wizytę w Muzeum wraz ze zwiedzaniem należy poświęcić ok. 3 godzin. Ale można i więcej, jeśli wcześniej zaplanuje się posiłek w kaszubskiej karczmie. Bo i takiej nie brakuje. Więcej o muzeum na www.muzeum-wdzydze.gda.pl
Głosuj na "7 nowych cudów Polski"
Głosuj na www.7cudow.national-geographic.pl. Głosowanie online trwa do 22 września. Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. To czytelnicy decydują, które z 16 miejsc zostanie laureatem tegorocznego plebiscytu.
(hg)