Cuda Polski. Żywioł w Muzeum Ognia!
Żadnych gablotek. Żywioł! Muzeum Ognia w Żorach w nowoczesny sposób odtwarza historię ognia na przestrzeni wieków. Poznajcie kandydata w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.

Trwa 5. edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. O wyjątkowe wyróżnienie walczy 16 niezwykłych miejsc w naszym kraju, a wśród nich Muzeum Ognia w Żorach. Oj, będzie gorąco!
W położonym 40 km od Katowic Żorach poznajemy historię ognia, rozpalamy wirtualny ogień, uczymy się gasić pożar i przechodzimy przez ścianę ognia. Nie bez przyczyny muzeum stanęło właśnie tutaj – w Żorach, które w 1702 roku znalazły się w żarze. Szalejący pożar strawił wówczas znaczną część miasta, a o fakcie każdego roku przypomina lokalne Święto Ogniowe.
Fot. Patryk Jezierski
Jak zamknąć ogień w muzeum?
Muzeum Ognia to jedna z najnowszych atrakcji Śląska. Budynek przypomina płomień, a w środku naszpikowany jest elektroniką i animacjami. Pełni funkcję centrum nauki, choć multimedialne ekspozycje stanowią rozrywkę samą w sobie.
Fot. materiały prasowe
Ekspozycja poświęcona jest zagadnieniom energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego. Zaprojektowano ją w ten sposób, by umożliwić odwiedzającym samodzielne poznawanie za pomocą multimedialnych ekspozycji oraz urządzenia doświadczalne. Każdy może zostać odkrywcą! I spokojnie, nie sparzy się na tym.
Ognista ścieżka
Wizyta w Muzeum może stanowić uzupełnienie lekcji historii, fizyki i chemii dla wycieczek szkolnych oraz cel rodzinnych wypadów. Zwiedzający mogą rozpalić tu wirtualny olimpijski ogień, zgasić pożar, posłuchać „ognistych” piosenek, sprawdzić ciepłotę własnego ciała i przejść przez ścianę ognia, ale po kolei!
Wstępem do ekspozycji Muzeum Ognia jest film „Śladami ognia” Andrzeja Celińskiego. Schodząca do podziemi ścieżka edukacyjna prowadzi do pięciu stref tematycznych.
Fot. materiały prasowe
W pierwszej „Okiełznanie żywiołu” zwiedzający zmierzą się z wyładowaniami atmosferycznymi i przeniosą się do prehistorycznej jaskini. Następnie „Przez antyk i wieki średnie” rozpalą wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych. W strefie „Pali się” poznają techniki walki z niszczycielskim żywiołem. „Obszar duchowości” to miejsce refleksji, które pozwala zgłębić wiedzę na temat motywu ognia w kulturach całego świata.
Fot. materiały prasowe
Jeśli nadal zastanawiacie się jak zamknąć ogień w muzeum, gorąco polecamy Muzeum Ognia.
Głosuj na "7 nowych cudów Polski"
Głosuj na www.7cudow.national-geographic.pl. Głosowanie online trwa do 22 września. Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. To czytelnicy decydują, które z 16 miejsc zostanie laureatem tegorocznego plebiscytu.
(hg)
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa