W tym artykule:

  1. Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?
  2. Nadmiar tłuszczy a ryzyko raka
  3. Czym jest zdrowe odżywianie?
Reklama

Wraz z rosnącą świadomością na temat tego, jak poszczególne pokarmy wpływają na nasz wygląd i samopoczucie, na popularności zyskują coraz to nowe diety. Już od dłuższego czasu szczególnym zainteresowaniem konsumentów i badaczy cieszy się m.in. dieta ketogeniczna, czyli dieta keto. Plany odżywiania oparte na niej są bogate w tłuszcze i ubogie w węglowodany. Taki sposób odżywiania ma wprowadzić organizm w stan metaboliczny znany jako ketoza. Wówczas głównym źródłem energii stają się tłuszcze, co ma prowadzić nie tylko do szybkiej utraty wagi, ale też lepszej kontroli poziomu cukru we krwi i wzrostu energii.

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Oprócz utraty wagi dieta ketogeniczna wykazała również potencjalne korzyści w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak epilepsja. Nowe badania sugerują możliwy pozytywny wpływ na pracę układu krążenia. Za wcześnie jednak aby nazywać taki sposób odżywiania dietą cud. Badania na temat jej wpływu na zdrowie są niejednoznaczne.

Jak ustalił zespół badawczy z University of Texas Health Science Center at San Antonio, dieta wysokotłuszczowa powoduje gromadzenie się uszkodzonych komórek w narządach. To z kolei może przyspieszać starzenie się organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów. Opisane wnioski są efektem badań na myszach laboratoryjnych.

Grupa naukowców prowadzona przez Davida Giusa poddała sześć myszy diecie ketogenicznej. Przez trzy tygodnie ponad 90 procent przyswajanych przez gryzonie kalorii pochodziło z tłuszczów. Kalorie z węglowodanów zawierały się w niecałym procencie dziennej dawki. W tym samym eksperymencie udział brała też grupa kontrolna myszy. Te z kolei karmiono standardową dietą. W niej większość kalorii (58%) pochodziła z węglowodanów, a z tłuszczów zaledwie 17%.

Kolejnym etapem badania była analiza próbek tkanek serca, nerek, wątroby i mózgu myszy. Naukowcy skupili się na poszukiwaniu starzejących się komórek, które mogą być jeszcze bardziej szkodliwe dla organizmu niż obumarłe. To dlatego, że wchodzą w stan nazywany przez badaczy „stanem zombie”. Wówczas uwalniają toksyny odpowiadające za przewlekłe stany zapalne.

Nadmiar tłuszczy a ryzyko raka

I tu pojawiły się wyraźne różnice między myszami na diecie keto a tymi na diecie standardowej. U gryzoni z pierwszej grupy zaobserwowano znacznie więcej starzejących się komórek, szczególnie w nerkach. Wyniki badania sugerują zatem, że dieta ketogeniczna może przyspieszać starzenie się poszczególnych narządów. To z kolei ma przekładać się na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby serca, nowotwory lub cukrzycę. Na szczęście badacze zauważyli też, że powrót myszy do standardowej diety znacząco poprawił ich rokowania i opóźnił starzenie się komórek.

Cytowany przez serwis New Scientist Russell Jones z Instytutu Van Andela w Michigan podkreśla, że wyników mysiego badania nie można w stu procentach przenieść na ludzkie realia. Chociażby ze względu na odmianę diety ketogenicznej, jaką narzucono gryzoniom. – Przestrzegały diety składającej się w 90% z tłuszczu, a u ludzi byłoby to praktycznie niemożliwe – tłumaczył.

Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności

To, co kładziemy na talerzu, ma wpływ na jakość i długość naszego życia. Jak duży jest ten wpływ? Naukowcy są zdania, że kontrolując dietę, możemy znacznie przedłużyć sobie życie...
Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności (fot. Getty Images)
Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności (fot. Getty Images)

Czym jest zdrowe odżywianie?

W podsumowaniu badania opisanego szczegółowo na łamach „Science Advances” David Gius zauważył, że dieta ketogeniczna prawdopodobnie nie jest przeznaczona dla wszystkich. Warto też robić sobie od niej przerwy. I to akurat nie powinno nikogo dziwić. Eksperci regularnie przypominają, że najlepsza dieta to zbilansowana dieta. Np. śródziemnomorska lub nordycka.

Przed wprowadzeniem większych zmian w codziennych posiłkach, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Tyczy się to również diet roślinnych. Niedawno opublikowane wyniki 20-letniej metaanalizy wykazały, że diety oparty na warzywach i roślinach mogą nieść konkretne korzyści dla ludzkiego organizmu. Badania z ostatnich 20 lat nie były jednak jednoznaczne, co sugeruje, że nie u każdego zamiana mięsa na soję i groch może przynieść takie same efekty.

Reklama

Źródło: „Science Advances”.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama