Dieta nordycka poprawia poziom glukozy i cholesterolu nawet, jeśli nie schudniemy - wynika z badań
Dieta śródziemnomorska jest uznawana przez naukowców za jedną z najzdrowszych na świecie. Ma jednak równie zdrową konkurencję! To dieta nordycka, która również nie wymaga szczególnych wyrzeczeń. Wydaje się być nawet łatwiejsza do zastosowania w naszych realiach ze względu na dostępność produktów.
W tym artykule:
- Dieta nordycka – wpływ na wyniki badań laboratoryjnych
- Dieta nordycka – podstawowe zasady
- Dieta nordycka – nacisk na kwasy omega 3 i produkty roślinne
- Dieta nordycka – ochrona przed cukrzycą
- Jak powinien wyglądać dzień na diecie nordyckiej?
Dieta nordycka, jak udowadniają naukowcy, może poprawić ważne dla zdrowia wyniki badań bez potrzeby utraty wagi. Należy jednak pamiętać, że osoby, które mają nadwagę lub cierpią na otyłość, i tak powinny schudnąć. Nieprawidłowa masa ciała na dłuższą metę i tak może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Dieta nordycka – wpływ na wyniki badań laboratoryjnych
Są jednak osoby, u których masa ciała jest w normie, ale wyniki badań laboratoryjnych już nie. W takim przypadku dieta nordycka będzie z pewnością pomocna.
Możesz żyć nawet o 13 lat dłużej, jeśli zmienisz jadłospis. Jakie produkty sprzyjają długiemu i zdrowemu życiu?
Dieta śródziemnomorska i skandynawska nie tylko chronią przed chorobami. Potrafią też wydłużać życie – dowodzą naukowcy z Norwegii. Co zmienić w jadłospisie, by żyć dłużej?Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Kopenhagi. Jak twierdzi Lars Ove Dragsted, dietetyk z Uniwersytetu Kopenhaskiego, odpowiedni sposób żywienia może obniżyć poziom cukru we krwi oraz cholesterolu. I to nawet wtedy, gdy nie schudniemy.
Dieta nordycka – podstawowe zasady
Jakie reguły żywienia stosuje się w diecie nordyckiej?
- Jedz więcej roślin, a mniej mięsa – szczególnie tego przetworzonego.
- Sięgaj częściej po ryby i owoce morza.
- Kupuj dobrej jakości produkty lokalne.
Zaletą diety nordyckiej jest z pewnością różnorodność, ale także to, że jest po prostu smaczna. Jej minus to czasochłonność. Plusy jednak z pewnością przeważają.
Jak dieta wpływa na klimat? Wystarczy, że wyeliminujesz JEDEN produkt z menu, by pomóc planecie
Niekorzystne zmiany klimatu stają się coraz bardziej uciążliwe dla ludzi. Ale wystarczy niewielka zmiana jadłospisu, by zmniejszyć swój ślad węglowy aż o 48 proc. Do takiego wniosku doszl...Ważne jest, by ograniczyć żywność przetworzoną, która między innymi może zwiększać ilość wolnych rodników w organizmie. To może prowadzić do wielu chorób, w tym nowotworów złośliwych. Warto także ograniczyć, a w zasadzie całkowicie wyeliminować z diety słodycze, które są źródłem węglowodanów łatwoprzyswajalnych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie w nadmiarze powodują choroby układu krążenia, między innymi miażdżycę.
Dieta nordycka – nacisk na kwasy omega 3 i produkty roślinne
Warto więc zastąpić te tłuszcze większą ilością kwasów omega 3. W diecie nordyckiej ich źródło to m.in. dobrej jakości olej rzepakowy – którego używa się częściej niż oliwy z oliwek – oraz ryby. Te w diecie nordyckiej są bardzo zalecane, ale w niewielkich ilościach.
Dieta może chronić przed ADHD. Naukowcy udowodnili to za pomocą badań mózgu u dzieci
Lekarze z Holandii wykazali, że zmiana diety pomaga ograniczyć objawy ADHD u dzieci. Nie chodzi tu jednak o wyeliminowanie cukru z jadłospisu.Nacisk kładziony jest natomiast na produkty roślinne. Tu lista a jest długa – ziemniaki, produkty pełnoziarniste (np. z żyta czy jęczmienia), fasola, kapusta, świeże zioła, grzyby i owoce. Te ostatnie to głównie owoce jagodowe, które mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że będą trzymać w ryzach poziom cukru we krwi. Jak wiadomo, konsekwencją gwałtownych skoków poziomu glukozy i insuliny, spowodowanych np. złym sposobem żywienia, może być cukrzyca typu 2.
Dieta nordycka – ochrona przed cukrzycą
Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Clinical Nutrition” potwierdza, że stosowanie diety nordyckiej może uchronić nas przed cukrzycą. Naukowcy przebadali 200 Skandynawów, którym wprowadzono plan dietetyczny bazujący na diecie nordyckiej. Były to osoby z nadwagą po 50. roku życia.
Najpierw pobrano próbki krwi w czasie, kiedy ochotnicy stosowali swoją codzienna dietę. Następnie podzielono ich na dwie grupy. Jedna spożywała posiłki na bazie zalecanej diety nordyckiej, druga jadła tak, jak wcześniej.
Mózgi rdzennych mieszkańców Amazonii starzeją się wolniej. To zasługa diety i stylu życia
Południowoamerykański lud Tsimane ma najzdrowsze serca na świecie. Badania pokazują, że w równie dobrej kondycji są mózgi członków tego plemienia.Kaloryczność posiłków była dobrana tak, by nie powodować utraty wagi. Po pół roku naukowcy znów przebadali wszystkich, którzy brali udział w badaniu. Okazało się, że ci, którzy stosowali dietę nordycką, mieli znacznie lepsze wyniki badań. Zmniejszył się u nich poziom cukru we krwi. Obniżył się również zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Jak powinien wyglądać dzień na diecie nordyckiej?
Oto przykładowy jadłospis:
- śniadanie – owsianka z jogurtem, orzechami włoskimi, jagodami i malinami;
- drugie śniadanie – kanapki z pełnoziarnistym chlebem, pastą z fasoli lub hummusem na bazie oleju rzepakowego. Do tego porcja świeżych warzyw – sałata, rzodkiewka, szczypiorek lub świeże zioła;
- obiad – kasza pęczak z łososiem i szpinakiem z dodatkiem oleju rzepakowego. Wersja wege – fasolka w sosie pomidorowym z boczniakami i suszonymi pomidorami;
- kolacja – sałatka ziemniaczana ze śledziem, cebulą i ogórkiem kiszonym, z dodatkiem jogurtu naturalnego. Wersja wege – sałatka z ciecierzycy, pomidorów z natką pietruszki i sokiem z cytryny z olejem rzepakowym.
Źródło: Clinical Nutrition.