Dlaczego im jesteśmy starsi tym szybciej nam mija czas? Nowe badanie
Odpowiedź ma dwie strony: dobrą i złą. Pierwsza to fakt, że nie – czas nie przyspiesza. To na plus. Niestety jest też zła wiadomość: chodzi o obniżającą się moc obliczeniową naszego mózgu.

Badanie na ten temat opublikowane zostało właśnie przez European Review. Z pewnością każdy z was złapał się na tym, jak szybko zlatują nam dni, godziny, minuty wraz z przybywającymi cyframi metryki. Fenomen ten próbuje wyjaśnić Adrian Bejan z Duke University. Naukowiec wprowadza dwie kategorie czasu: czas zegarowy oraz czas umysłu, które mają być odpowiedzialne za to zjawisko.
W podsumowaniu badania Bejan pisze o tym, że „ludzki umysł wyczuwa zmianę czasu poprzez zmianę postrzeganych obrazów”. Można to wytłumaczyć tak, że nie sam upływ czasu, a zmiana perspektywy wpływa na to jak go postrzegamy. Czas, jaki jest potrzebny naszemu umysłowi na zrozumienie tego, co odbieramy, z wiekiem staje się coraz dłuższy. Wraz ze starzeniem się organizmu dostrzegamy i rozpoznajemy coraz mniej. Zatem to nie czas się skraca, to nasz mózg się szybciej męczy.
Ludzkie oko pozostaje w ciągłym ruchu, natychmiast po przetworzeniu danego obrazu, szczegółu, skupia się na innym. Ruch sakkadowy oka, którego nie jesteśmy w stanie odczuć, polega właśnie na tym: superszybkim skupianiu się na szczególe, przetworzeniu i przeskoczeniu na kolejny.
Poprzednie badania pokazały, że przeciętne oko dorosłego człowieka wykonuje trzy do pięciu ruchów sakkadowych w każdej sekundzie, mając czas skupienia 200-300 milisekund. Te czasy są znacznie krótsze dla dzieci, które dzięki temu mogą wykonywać więcej takich ruchów i dostrzegać więcej w ciągu jednej sekundy.
Skąd ta zmiana wraz z wiekiem? Powodem jest dłuższy czas, jakiego potrzebuje nasz mózg wraz z wiekiem na przeanalizowanie tego, co dociera do niego z siatkówki. Według Bejana przyczyną tego jest to, że z wiekiem siatka naszych połączeń nerwowych w mózgach jest znacznie bardziej skomplikowana, impulsy mają znacznie dłuższą drogę do pokonania. Późniejsza degradacja połączeń wraz z wiekiem sprawia z kolei, że impulsy są spowolnione w swojej drodze do odczytania przez centrum ośrodka nerwowego.
Niestety, to nie czas biegnie szybciej. To my zwalniamy.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Ziemia jest bezpieczna, ale Księżyc może nie mieć tyle szczęścia. Teleskop Webba widzi zagrożenie
Planetoida 2024 YR4 kilka tygodni temu wzbudziła sensację – w 2032 mogła uderzyć w Ziemię. Teleskop Jamesa Webba właśnie potwierdził że tak się nie stanie. Ale wciąż jest możliwość, że uderzy w Księżyc.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa