Do tej pory uważano, że wirus Zika utrzymuje się w ciele przez 93 dni. Byliśmy w błędzie
Dotychczasowy „rekord” należał do 27-letniego Francuza, w którego organizmie wirusa wykryto 93 dni od pierwszych objawów. W nasieniu pacjenta z Włoch Zika przetrwał 6 miesięcy.
U mężczyzny (mającego nieco ponad trzydzieści lat) pierwsze objawy zakażenia wirusem wystąpiły po powrocie do Włoch z dwutygodniowej wizyty na Hawajach (przełom stycznia i lutego). Jak powiedział lekarzom, został pokąsany przez komary (które mogą przenosić wirusa). Pojawiła się gorączka, zmęczenie i wysypka.
Wirus Zika dotarł do Polski - dowiedz się jakie wywołuje objawy.
91 dni po wystąpieniu objawów testy wykazały obecność wirusa Zika w moczu, ślinie i spermie. Po 134 dniach był wykrywalny tylko w spermie i utrzymał się w niej także po 188 dniach.
Zdaniem lekarzy z instytutu chorób zakaźnych im. Lazzaro Spallanzaniego w Rzymie wirus Zika prawdopodobnie namnaża się w męskim układzie rozrodczym, a ryzyko zakażenia się nim na drodze płciowej jest większe niż dotychczas przypuszczano, choć nie wiadomo, jak duże i jaka liczba cząsteczek wirusa wystarczy do zakażenia. Możliwe, że zależy to od osobniczej wrażliwości.