Dwa tygodnie, które zmieniają życie. Brave Festival 2016 za nami [ZOBACZ FILM]
Na polskiej mapie festiwalowej trudno znaleźć podobne wydarzenie. Spotykają się tu ci, których kultura jest zagrożona, którzy nie boją się o niej mówić. "To festiwal ludzi odważnych" - mówi jego organizator Grzegorz Bral.
![Brave Festival za nami [ZOBACZ FILM] Brave Festival za nami [ZOBACZ FILM]](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/63/2024/08/e8c59445aaf853b1cb79ee40fd0e9307f24cd2fb-1526190.jpeg?quality=90&resize=980,654)
- Błażej Grygiel
Podsumowując tę dwutygodniową podróż można powiedzieć jedno: rzeczywiście potrzebna jest odwaga by tworzyć taki festiwal. Nie znajdziecie na nim muzyki ze stacji radiowych, znanych gwiazd telewizji, czy celebrytów internetowych. To jedno z niewielu wydarzeń kulturalnych, które pozostaje wierne swojej misji: "Zapraszamy zapomnianych i odrzuconych, aby usłyszeć ich głos."
W tym roku Brave (bo tak skracają jego nazwę stali bywalcy) miał kilka odsłon i przełamywał granice. Inauguracją był spektakl Teatru Pieśń Kozła z międzynarodową obsadą. Wśród kolejnych scenicznych propozycji widzowie mogli podziwiać między innymi balet osób niewidomych Blind Ballet Company, teatr aktorów z dysfunkcją słuchu. To nowość, bo w tym roku festiwal pochylił się nie tylko nad znikającymi i zagrożonymi kulturami, ale także nad wykluczonymi z powodu swojej niepełnosprawności.
Inną granicą, którą przełamuje Brave, jest bariera sceny. Podczas spotkań żywej biblioteki oraz pogadanek klubowych widzowie mogli usiąść z festiwalowymi gośćmi i posłuchać ich opowieści, zadać pytania. Nie ma tu mowy o "gwiazdorce", za to sztuka jest o wiele mocniejsza, gdy można porozmawiać z twórcą.
Nowością w tym roku był także przegląd filmowy Brave: Forbidden Cinema. Jego zwycięzcą został gwatemalski film "Ixcanul" o plemieniu Indian Kakczikel, żyjących u podnóża czynnego wulkanu w Gwatemali.
Co roku festiwalowi towarzyszy Brave Kids, czyli festiwal dla dzieci. W tym roku wzięło w nim udział aż 21 grup teatralnych z całego świata. Dzieciaki z różnych grup i krajów zawierają przyjaźnie na długie lata.
Tegoroczny Brave Festival mógł pochwalić się także rekordową liczbą sprzedanych karnetów - zarobiono 185 tysięcy złotych. Cały dochód zostanie przekazany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybetańskiej części Chin.
Zobacz film podsumowujący festiwal!
Tekst : Błażej Grygiel
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
We the Wave! – II edycja zawodów Cold waves by Porsche już za nami
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa