"Dzieci trzymają długopisy jak jaskiniowcy. Pediatrzy: dzieci tracą siłę i zręczność
Dzieci nie mają okazji do wyćwiczenia siły i zręczności rąk wystarczającej do korzystania z narzędzi do pisania - to przekłada się na problemy w nauce.

- Błażej Grygiel
Pediatrzy ostrzegają, że zbyt duży i wczesny dostęp do urządzeń z dotykowymi ekranami ma niepokojący wpływ na rozwój dzieci. Pediatra Sally Payne, z Heart of England Foundation NHS Trust przekonuje: “ Młodzi ludzie trafiają do szkół z zupełnie inną siłą i zręcznością dłoni niż przed dziesięcioma laty. Gdy dostają do ręki ołówek w szkole, nie potrafią go trzymać, brakuje im fundamentalnych umiejętności. Żeby utrzymać takie narzędzie potrzeba silnych mięśni w palcach.”
Co się zmieniło przez 10 lat? Obecnie wielu rodzicom znacznie łatwiej jest uspokoić i zająć dziecko dając mu do zabawy tablet z grą lub filmem niż zachęcać je do zabaw manualnych klockami, zabawkami lub ćwiczeniami ruchowymi. W rozmowie z The Guardian matka sześcioletniego chłopca, który musi korzystać z dodatkowych zajęć z terapeutą zajęciowym by poprawić zdolność dłoni, przyznaje się do błędu: “Dawałam synowi znacznie częściej technologiczne gadżety do zabawy niż tradycyjne zabawki. Kiedy trafił do szkoły zadzwoniono do mnie z niepokojem. Okazało się, że trzyma w ręku ołówek tak jak jaskiniowcy trzymali patyki. Nie umiał w żaden inny sposób go złapać, a przez miał poważne problemy z rozpoczęciem nauki pisania.”
W tej sprawie nie przeprowadzono jeszcze dokładnych badań, które jasno obwiniłyby nowoczesną technologię o problemy sprawnościowe dzieci. Obecnie zmienia się także podejście do nauki pisma i w niektórych szkołach krajów Zachodu obok ołówka i długopisu uczniowie od początku edukacji korzystają z tabletów. Mają także do nich nieograniczony dostęp po zajęciach, przeglądają na nich strony internetowe, korzystają z multimediów.
Motoryka dziecka przez ekspertów dzielona jest na dwie osobne kategorie: dużą i małą. Pierwsza dotyczy sprawności ruchowej takiej jak bieganie, chodzenie, skakanie. Mała natomiast odnosi się zręczności manualnej. Jak przekonują pediatrzy i terapeuci rozwój jej powinien być wspierany przez zabawy i wspólne ćwiczenia. Przykłady? Wspólne rysowanie, zabawy z plasteliną, budowanie z klocków, przygotowywanie posiłków (krojenie, mieszanie, segregowanie), składanie ubrań. Świetnie sprawdza się tutaj także wspólne muzykowanie i nauka gry na instrumentach. Brak odpowiedniego przygotowania manualnego dziecka nie tylko może doprowadzić do jego kłopotów w szkole, ale także do trudności w późniejszym życiu, gdzie brak rozwiniętej zręczności rąk utrudni wykonywanie precyzyjnych czynności.
Karin Bishop z Królewskiego Kolegium terapeutów zajęciowych dodaje: “Nie ma wątpliwości, że technologia zmieniała świat i nasze dzieci będą w nim dorastać. Choć znamy wiele pozytywnych efektów tej zmiany, mamy też coraz więcej dowodów na wzrost interakcji wirtualnej, dzieci spędzają znacznie więcej czasu w domach i coraz mniej na zajęciach rozwijających fizycznie.”
Przykłady trzymania narzędzi do pisania:
Prawidłowy

Nieprawidłowy

Nieprawidłowy

Błążej Grygiel
Źródło: Guardian
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa