Fala upałów w Australii przyniosła najgorętszy dzień w historii kraju
W ubiegłym tygodniu Australia doświadczyła rekordowych upałów – przez 3 dni z rzędu średnie temperatury wskazywały powyżej 40 stopni Celsjusza, a w szczytowym momencie termometry pokazywały 40,9 stopnia, co w przypadku tego kraju jeszcze nigdy nie miało miejsca. Poprzedni rekord padł w styczniu 2013 roku, kiedy to temperatura skoczyła do 40,3 stopnia Celsjusza.

- Katarzyna Mazur
Australia już od kilku tygodni zmaga się z falą gorąca i suszą oraz – co za nimi idzie – plagą szalejących pożarów, jednak teraz przed krajem stoi jeszcze większe wyzwanie, ponieważ w ostatnich dniach nad jej terytorium napływają masy gorącego powietrza, a meteorolodzy prognozują ekstremalne wzrosty temperatur.
Według klimatologów rok 2019 jest jednym z czterech najcieplejszych w historii kraju, a średnia temperatura na jego terenie wzrosła o co najmniej 1,3 stopnia. Ten pozornie nieznaczny wzrost przyłożył się do stworzenia idealnych warunków dla pożarów, suszy i powodzi. Według dotychczasowych pomiarów rok 2019 był najbardziej suchym rokiem w Australii od ponad stulecia.
A co na to rząd? Konserwatywne władze Australii są mocno krytykowane za swoją politykę klimatyczną – uważa się, że kroki podjęte, by zapobiegać klęskom żywiołowym, są niewystarczające, zważając na to, że kraj ten jest jednym z największych “producentów” zanieczyszczeń węglowych w przeliczeniu na mieszkańca. Według ONZ Australia należy do mniejszości państw z grupy G-20, które nie dotrzymują swoich obietnic dotyczących emisji szkodliwych substancji do środowiska.
Prognozy pogody przewidują nasilenie się upałów, co oznacza, że w najbliższym czasie obecny rekord temperatury może zostać pobity, a władze kraju będą zmuszone nasilić swoje działania, by zapobiec kolejnej fali klęsk żywiołowych.
Katarzyna Mazur
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa