Festyn folklorystyczny w skansenie w Kłóbce
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”

Festyn folklorystyczny w skansenie w Kłóbce odbędzie się w dniu 4 sierpnia (niedziela), w godz. 15.00–18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
Tytułowe przysłowie wprowadza w temat dwóch głównych widowisk „Kujawianka w Europie” i „Jak to dawnej wesoło bywało”, prezentowanych przez Zespół „Marynia” z Kłóbki oraz Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo. Widowiska ukażą, jak ważny dla poczucia własnej tożsamości regionalnej jest przekaz międzypokoleniowy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje rodzinne, świąteczne, codzienne, gwara, nawyk noszenia stroju ludowego, znajomość tradycyjnych tańców, rodzi w młodym pokoleniu poczucie własnej odrębności i przynależności do określonej grupy społecznej. Widowiska opowiedzą w sposób zabawny o różnych drogach dojrzewania młodzieży do tego, aby zapytać osoby starsze o swoje pochodzenie. Dzięki nim również uczestnicy festynu dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów podkoziołkowych, wielkanocnych, żniwnych, na temat kujawskiej gwary, tańców, stroju, wyposażenia klas lekcyjnych itp.
Po teorii trochę praktyki – zaprosimy chętnych do nauki tradycyjnych tańców kujawskich przy występach Teatrzyku Dziecięcego „Kruszynka” oraz Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki”, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie.
Występom zespołów towarzyszyć będą liczne pokazy, m.in. ustawiania do pracy wiatraka – „koźlaka”, dawnych rzemiosł, prac domowych, gospodarskich. Specjalne atrakcje przygotowano dla dzieci, m.in. warsztaty wykonywania wiatraczków oraz drukowania wzorów na serwetkach.
Na kiermaszu sztuki i rękodzieła ludowego nie zabraknie haftowanych i szydełkowych serwet, bieżników, rzeźb w drewnie, szmacianych i drewnianych zabawek, koszy wiklinowych, dzbanków z gliny, świeczników kutych w metalu, toreb, biżuterii i wielu innych unikatowych przedmiotów. Na stoiskach z tradycyjną żywnością można będzie nabyć chleb, ciasta, pierogi, wędliny, czarninę, żurek, kluski ziemniaczane, miód itp.
Wstęp w cenie biletu:
- normalny – 10 zł
- ulgowy – 6 zł
- dzieci do lat 7 – wstęp wolny
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa