Fort VIIIa otwarty dla turystów na dwa dni
Po raz pierwszy w historii jeden z poznańskich fortów zostanie otwarty na dwa dni dla turystów. Impreza odbędzie się 13 - 14 czerwca w ramach akcji „Poznań za pół ceny”, organizowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.
Poznań otoczony jest 18 fortami, które w XIX wieku stanowiły potężną twierdzę pierścieniową. Twierdza w momencie budowy miała bronić przed Rosjanami drogi na Berlin. Mimo że uchodzi do dziś za jedną z najciekawszych i największych tego typu w Europie, nie jest jeszcze udostępniana turystom. Zmieni się to na dwa dni: 13 - 14 czerwca w ramach akcji „Poznań za pół ceny” (www.poznan.pl/polceny). Wówczas wybrane poznańskie hotele, restauracje i muzea tną ceny o połowę. Dodatkowo przygotowany jest bogaty program atrakcji turystycznych, w tym odkrywanie wielu niedostępnych zwykle dla turystów miejsc. Oprócz zwiedzania podziemi kościoła farnego i komnat Zamku Cesarskiego turyści będą mogli zobaczyć także Fort VIIIa na Górczynie.
Na tych, którzy po raz pierwszy zwiedzają tego typu fort, największe wrażenie zawsze robią rozmiary. Najdłuższy podziemny chodnik fortu VIIIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów.
Zwiedzanie fortu jest bezpłatne i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie. Ponieważ wnętrza fortu nie są oświetlone, konieczne jest zabranie ze sobą latarek.
Trasy piesze poprowadzone będą w grupach rozpoczynających zwiedzanie fortu VIIIa w sobotę 13 czerwca o godz. 13.00, 15.00 i 17.00, natomiast w niedzielę 14 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Miejscem spotkań jest skrzyżowanie skrzyżowania ulic Rembertowskiej oraz Raszyńskiej.
Impreza zakończy się, w niedzielę o godz. 15.00 w parku obok fortu, inscenizacją historyczną prezentującą potyczkę wojsk polskich i niemieckich w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.
Aby wziąć udział w rajdzie, trzeba zapisać się na odpowiednią listę. Przy zapisie należy podać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania. Tel. +48 608 896 000.
Organizatorzy:
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra”, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A, Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Automobilklub Wielkopolski.
Ilustracja:
Fort pośredni VIIIa na Górczynie powstał w latach 1887-1896 w drugim etapie budowy poznańskiej twierdzy fortowej. Reprezentuje typ pruskiego, standardowego fortu pośredniego nowego typu. Na zdjęciu uczestnicy imprezy fortecznej w 2006 roku przed elewacją koszar szyjowych fortu, w głębi kaponiera szyjowa, z prawej wjazd główny.
Fot. Magdalena Maćkowiak.