Francja zrywa współpracę z polską gminą. Przez „strefę wolną od LGBT”
Radni Saint-Jean-de-Braye w centralnej Francji podjęli uchwałę o zakończeniu trwającej ćwierć wieku współpracy z gminą Tuchów w Małopolsce. Przyczyną jest inna uchwała, podjęta przez radnych Tuchowa i dotycząca wprowadzenia „strefy wolnej od LGBT”.

- Katarzyna Grzelak
Francuscy radni uchwałę o zakończeniu współpracy z Polakami przyjęli jednogłośnie 14 lutego. Decyzję podjęli po tym, jak dowiedzieli się, że Tuchów przyjął rezolucję o „gminie wolnej od ideologii LGBT+”. To głosowanie miało miejsce w maju 2019 roku, a Tuchów był jedną z wielu polskich gmin, gdzie tego typu zapis został przyjęty.
– Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę – skomentowała całą sprawę Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych w rozmowie z France Info.
Francuzka powiedziała też, że Polacy byli „zaskoczeni i urażeni decyzją”. – Myślę, że nie rozumieją czemu nas to szokuje – podkreśliła.
Władze francuskiej gminy podkreślliły , że kwestia homofobii jest dla nich bardzo istotna, bowiem właśnie w regionie Loiret znajdowały się obozy koncentracyjne, w których umieszczano m.in. homoseksualistów. – Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka – podkreśliła doradczyni mera Saint-Jean-de-Braye.

Bart Staszewski prowadzi akcję piętnującą gminy "wolne od LGBT". Symboliczne tabliczki pojawiły się w niektórych miejscowościach (fot. Facebook.com/bartstaszewskiaktywista)
"To stanowisko partyjne"
Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa, w rozmowie z Onet.pl tłumaczy, że Francuzi podjęli decyzję bez kontaktu z władzami małopolskiej gminy i nie czekając na wyjaśnienia.
– Wyjaśnialiśmy osobom z Saint-Jean-de-Braye, że jest to stanowisko partyjne narzucone z góry, z którym się nie identyfikujemy. Nie byłam inicjatorem i nie popierałam tej uchwały. Nie jestem zwolennikiem radykalnych działań w samorządzie – przyznaje Marszałek.
– Finansowo nie tracimy nic, ale jest to cios wizerunkowy, bo kończymy współpracę w bardzo złych okolicznościach – zaznacza burmistrz Tuchowa.
Podkreśla, że najbardziej boli ją fakt, że wszyscy mieszkańcy gminy zostali pokazani w złym świetle i przedstawieni jako homofobowie.
Burmistrz na razie nie widzi szans na odnowienie współpracy z francuską gminą w przyszłości.
W Polsce już kilkadziesiąt gmin ogłosiło się wolnymi od LGBT. Ostatnio zrobiło się o nich znowu głośno, gdy Bart Stachowski – aktywista LGBT i reżyser – rozpoczął akcję, w której m.in. pozował na tle tablic z nazwami miast i napisem „LGBT – FREE ZONE”.
Katarzyna Grzelak
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa