Gdzie jest szczęście? To proste: w PRZEDKLINKU
Badacze układu nerwowego znaleźli miejsce w mózgu odpowiedzialne za nasze poczucie szczęścia.

Osoby o wyższym poziomie subiektywnego poczucia szczęścia mają więcej istoty szarej w rejonie mózgu zwanym przedklinkiem – zawiadamia czasopismo „Scientific Reports”. Naukowcy z Uniwersytetu Kioto (Japonia) zidentyfikowali miejsce w mózgu, które pozwala na obiektywną miarę subiektywnego poczucia szczęścia u człowieka. Zaobserwowali, że osoby uważające się za szczęśliwsze, tzn. posiadające więcej pozytywnych emocji i poczucia sensu w życiu, mają więcej istoty szarej – ciał komórek nerwowych – w przedklinku – strukturze kresomózgowia stanowiącej ośrodek samoświadomości.
Badacze przeprowadzili u ochotników magnetyczny rezonans jądrowy mózgu (MRI), a następnie dali im do wypełnienia kwestionariusze zawierające pytania dotyczące ogólnego poczucia szczęścia, intensywności odczuwanych emocji i poczucia satysfakcji życiowej. Analiza danych wykazała, że osoby, które deklarowały najwyższe poczucie szczęścia – intensywniej odczuwały pozytywne emocje, słabiej negatywne i odnalazły w życiu sens – posiadały więcej istoty szarej w przedklinku.
„Wielu wybitnych uczonych, np. Arystoteles, próbowało od zawsze odpowiedzieć na pytanie, czym jest szczęście. Jestem bardzo szczęśliwy, że nam się to udało i teraz wiemy więcej na temat tego, co to znaczy być szczęśliwym” – mówi koordynator badania Wataru Sato. Wyniki badania mogą pozwolić na obiektywny pomiar poczucia szczęścia, a także na opracowanie treningu szczęścia.
„Istnieje kilka badań, które pokazują, że medytacja może zwiększyć ilość istoty szarej w przedklinku. Wiedza na temat umiejscowienia szczęścia w mózgu może być użyteczna w stworzeniu programów szczęścia opartych na badaniach naukowych” – podsumowuje badacz.
Źródło: PAP
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa