Idzie sezon na lodowce
W Austrii na prawie tysiąc lodowców tylko osiem można wykorzystywać narciarsko. Wśród tych nielicznych znajduje się pięć tyrolskich: Kaunertal, Pitztal, Sölden-Ötztal, Stubai i Hintertux. Najdalsze punkty w tej grupie dzieli raptem 150 km, a ośrodki narciarskie jak co roku zachęcają do odwiedzin.
Tyrolskie lodowce to 3,5 tys. km tras zjazdowych, 4 tys. km klasycznych tras biegowych i 700 km tras do uprawiania biegów narciarskich stylem dowolnym.
Kaunertal (1273 – 3160 m n.p.m.)
Preferowany przez młodych ludzi głównie ze względu na snowpark i młodzieżowe imprezy. Narciarze i snowboardziści mają gdzie poszaleć. Nowością jest ośmioosobowa kolejka gondolowa, która pokonuje granicę trzech tys. metrów (w środku są podgrzewane siedzenia). Sezon zimowy trwa od połowy września do połowy czerwca; oficjalne otwarcie co roku następuje podczas Kaunertal Opening (16-18 października).
Pitztal (1600 – 3440 m n.p.m.)
Najwyżej położony teren narciarski w Austrii. Narciarze maj do dyspozycji 85 ha powierzchni, z której korzystają od połowy września do połowy maja. Tutaj trenuje światowa czołówka sportów zimowych. Wokół terenów zjazdowych wznosi się ponad 50 trzytysięczników. Nowością w nadchodzącym sezonie jest urządzenie Snow Maker, które wytwarza śnieg już od wczesnej jesieni.
Sölden (1350 – 3340 m n.p.m.)
150 km nartostrad obsługują 34 wyciągi; najdłuższa trasa zjazdowa ciągnie się na 13 km i pokonuje 2 tys. m różnicy poziomów. Dzięki kolejce górskiej można łatwo zdobyć trzy trzytysięczniki: Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid. Od tego roku snowboardziści jeżdżący w funparku mogą być filmowani i prezentowani w Internecie (Shoot my Ride-Option).
Stubai (1000 – 3210 m n.p.m.)
Do lodowca można w niecałą godzinę dojechać z Innsbrucka samochodem lub bezpłatnym połączeniem skibusowym. Na lodowcu Gaisskarferner znajduje się Snowpark Moreboards Stubaii Zoo, w którym znajdują się poręcze, boksy itp. – wszystko z myślą o miłośnikach freeski. Tutaj sprzęt narciarski testują producenci z całej Europy.
Hintertux (1500 – 3250 m n.p.m.)
Jedyny całoroczny teren narciarski w Austrii. Na 86 km tras zjazdowych z 18 km można tkorzystać także latem. Kolejką górską można wjechać na taras widokowy na wysokości 3250 m, z którego roztacza się widok na Grossglockner, Dolomity i Zugspitze. Taras dostępny jest także dla ludzi na wózkach inwalidzkich.
"White5"
Karnet, który umożliwia korzystanie z ośrodków na wszystkich pięciu lodowcach. Obowiązuje od 1 października 2009 r. do 15 maja 2010 r. i jest ważny przez 10 dowolnych dni. Można wykorzystać go od razu, ale można go także podzielić na kilka krótszych wyjazdów. Cena: 308 €.
www.gletscher.tirol.at