Jak smakuje whisky z kosmosu?
Whisky, które przez 2,5 roku dojrzewało na stacji orbitalnej w stanie nieważkości i 15 tys. okrążyło Ziemię, ma „ziemski” i raczej rozczarowujący smak oraz zapach – twierdzi niemiecki tygodnik „Spiegel”.

Nieco różni się też składem chemicznym.
W październiku 2011 r. bezzałogowym statkiem kosmicznym wysłano na Międzynarodowa Stację Kosmiczną ISS próbki destylatu i kawałki opalonego drewna dębowego. Pochodziły one z destylarni Ardbeg, jednej z siedmiu, działających na brytyjskiej wyspie Islay (tradycyjnego szkockiego regionu produkcji whisky).
W tym samym czasie te same próbki destylatu i kawałków opalonego drewna dębowego przetrzymywano na Ziemi, w destylarni, by można było je potem porównać.
Whisky nabiera charakterystycznego smaku dopiero po wielu latach leżakowania w dębowych beczkach. Destylat wysyca się zawartymi w drewnie garbnikami, nabierając złocistego koloru i orzechowego posmaku.
Na orbitę osobno dostarczono destylat oraz kawałki drewna, które astronauci połączyli, żeby zasymulować proces dojrzewania whisky. W tym samym czasie w taki sam sposób połączono je w znajdującej się na Ziemi destylarni, by można było je ze sobą porównać. Celem eksperymentu było zbadanie, jaki wpływ na dojrzewanie trunku na grawitacja.
Po upływie 2,5 roku próbki orbitalnej whisky, a raczej tego co udało się uzyskać, sprowadzono na Ziemię i poddano licznym badaniom, m.in. przy użyciu chromatografu. Ich wyniki opublikowano dopiero teraz. Specjaliści destylarni Ardbeg stwierdzili, że obydwa trunki, z orbity i z Ziemi, nieco różnią się składem chemicznym. Inny okazał się również smak i zapach kosmicznej whisky, ale degustatorom nie przypadł on do gustu.
Whisky z orbity ma „antyseptyczny zapach”, przypomina zapach gumy, butelki oraz wędzonej ryby. Natomiast smakiem podobne jest ono do „pocukrzonej śliwki domowej”.
Różnice w smaku i zapachu wynikają z tego, że w stanie nieważkości niemal całkowicie zahamowane zostały procesy wysycania przez destylat kawałków drewna. Znacznie bardziej intensywnie przebiega on na naszej planecie. Bo nie ma to jak na Ziemi.
Źródło: PAP
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa