Czerwone mięso może zwiększać ryzyko demencji. Ile porcji tygodniowo powinniśmy jeść
Częste jedzenie przetworzonego czerwonego mięsa sprzyja pojawieniu się zespołu otępiennego. Natomiast zastąpienie mięsa orzechami i warzywami zmniejsza niebezpieczeństwo zapadnięcia na demencję aż o jedną piątą. To wnioski z nieopublikowanego jeszcze badania przedstawione na Alzheimer’s Association International Conference 2024 w Filadelfii.
W tym artykule:
- Analiza ludzkiego zdrowia przez cztery dekady
- Ryzyko zespołu otępiennego mniejsze o 14%
- Co powoduje zespół otępienny?
Wieloletnie badania zidentyfikowały nowy prawdopodobny czynnik ryzyka powodujący demencję. Jest nim częste sięganie po przetworzone czerwone mięso. Wystarczy jeść tygodniowo dwie porcje boczku, salami, mortadeli czy kiełbasy, by niebezpieczeństwo zapadnięcia na zespół otępienny znacząco wzrosło.
Co ciekawe, zastąpienie przetworzonego czerwonego mięsa orzechami i warzywami daje efekt przeciwny. Włączenie do diety groszku, fasoli i tofu w miejsce wędlin czy hot-dogów obniża ryzyko demencji.
Naukowcy, którzy przedstawili wyniki swoich analiz podczas konferencji w Filadelfii, podkreślają ważną rzecz. Obecnie nie ma jednego konkretnego produktu, o którym można by z całą pewnością powiedzieć, że chroni przed demencją czy jedną z jej form, chorobą Alzheimera. Albo że ją powoduje.
Analiza ludzkiego zdrowia przez cztery dekady
Dotychczas przetworzone czerwone mięso wiązano z większym ryzykiem zapadnięcia na raka i cukrzycę typu 2. A także z zawałem serca i udarem. Jednak nowe badania wskazują, że ten rodzaj żywności może również pogarszać nasze funkcje poznawcze.
Amerykańscy naukowcy ustalili to, analizując dane zbierane w programach Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-Up Study. Dotyczyły 130 tys. amerykańskich pielęgniarek i pracowników służby zdrowia. Badacze sięgnęli po informacje o ich stanie zdrowia z ostatnich czterech dekad. Dodatkową zaletą było to, że uczestnicy obu programów raz na 2–5 lat wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące diety. Musieli odpowiedzieć, jak często jedzą przetworzone czerwone mięso oraz orzechy i warzywa.
Ryzyko zespołu otępiennego mniejsze o 14%
W analizowanym okresie na demencję zapadło ponad 11 tys. osób z monitorowanej grupy. Jak policzyli naukowcy, silny związek z pojawieniem się zespołu otępiennego miało jedzenie przetworzonego czerwonego mięsa.
Dwa tych, którzy sięgali po nie dwa razy w tygodniu, ryzyko zapadnięcia na demencję było o 14% wyższe niż dla osób jedzących ten typ pokarmów tylko trzy razy w miesiącu. Naukowcy oszacowali to ryzyko dla dwóch porcji tygodniowo ważących ok. 90 gramów każda albo dla ok. 28-gramowej porcji dziennie.
Co ciekawe, okazało się, że niebezpieczeństwo zapadnięcia na demencję można obniżyć aż o 23% Wystarczy zjadaną codziennie porcję czerwonego mięsa zastąpić warzywami, orzechami albo tofu.
Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności
To, co kładziemy na talerzu, ma wpływ na jakość i długość naszego życia. Jak duży jest ten wpływ? Naukowcy są zdania, że kontrolując dietę, możemy znacznie przedłużyć sobie życie...Co powoduje zespół otępienny?
Badania nie zostały jeszcze opublikowane w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym. Autorzy podkreślają, że ich analiza odkrywa korelację między jedzeniem czerwonego mięsa i demencją. Jednak nie związek przyczynowo-skutkowy. To wskazuje, że na razie można mówić jedynie o znaczącym prawdopodobieństwie zwiększenia ryzyka zapadnięcia na zespół otępienny u tych, którzy są miłośnikami boczku, karkówki czy schabowego.
W komentarzach naukowcy przypominają również, że choć związek między dietą i zdrowiem poznawczym jest coraz lepiej znany, ciągle nie da się wskazać jednego konkretnego produktu czy składnika, który zapobiegałby, opóźniał, albo na odwrót – powodowałby – demencję, a szczególnie alzheimera. Na razie badacze jedynie gromadzą coraz więcej dowodów na zły wpływ czerwonego mięsa na sprawność ludzkiego umysłu. I dowody te są coraz silniejsze.
Także na liście 14 czynników oficjalnie uznawanych za przyczyny demencji nie ma żadnej diety ani pokarmu. Uaktualniony spis został opublikowany w zeszłym tygodniu w czasopiśmie „Lancet”. Naukowcy ogłosili wówczas, że prawie połowie przypadków demencji można zapobiec. Wymaga to jednak zmian w trybie życia i odpowiednio przygotowanej służby zdrowia.
Źródła: Guardian, Medical News Today, CNN