Reklama

W przyszły poniedziałek (28 września) o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Krakowie przy ul. Krakowskiej 46, odbędzie się spotkanie Ormianskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Koła Zainteresowania Kultura Ormian przy krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Spotkanie poświęcone będzie św. Grzegorzowi z Nareku i jego poezji.

Reklama

3 października zostanie otwarta nowa wystawa czasowa: "Islam. Orientacja. Ornament”. Ekspozycja będzie wystawiona do 28 marca 2010 r.
Wokół islamu nagromadziło się w zachodnim świecie wiele kontrowersji i stereotypów.
W Polsce zarówno religia, jak i wyrosła na jej gruncie kultura są wciąż stosunkowo mało znane. Wystawa w MEK to próba odczytania kultury islamu poprzez ornament. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że elementy ornamentu są nośnikami znaczeń. Zarówno figury geometryczne, jak i związane z nimi cyfry mają w sztuce islamu złożoną symbolikę, są swoistym szyfrem, w którym zapisana jest cała wizja świata.

"Etno-kalendarz" to warsztaty dla rodzin, młodzieży i dorosłych. Odbywają się w wybrane soboty i niedziele od października do grudnia.

3–4 października
Tingatinga. Sztuka. Tanzania. Fenomen.
Oferta last minute! Malarskie safari: barwny świat natury i kultury współczesnej Tanzanii czeka na odkrywców o sprawnej wyobraźni i palcach do malowania.

21–22 listopada
Wszyscy święci malują...
Jak rozpoznać świętego patrona? Kiedy wzywano na pomoc św. Rozalię, Apolonię, Wawrzyńca? Który święty jest opiekunem kupców, a który rolników? Każdy uczestnik warsztatów spotka się oko w oko z własnym świętym patronem, malując jego wizerunek na szkle.

12–13 grudnia
Posłańcy światła.
Jasność rozprasza ciemności, prowadzi i rozwesela. Jest obecna w naszej codzienności i obrzędach. Światło nadchodzące w Boże Narodzenie powitają zastępy aniołów wykonanych podczas warsztatów.

Bilet indywidualny: 7 zł
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + dziecko lub dwoje dzieci +osoba dorosła):
15 zł, każda następna osoba dopłaca 7 zł
Informacje i zapisy: Zespół ds. Edukacji, tel. 012 430 18 27

Akcja społeczno-artystyczna "Szwalnia słowa" jest happeningiem, który za sprawą Grupy Oh! 3 października na Placu Wolnica stanie się szwalnią. Z pomocą fachowych szwaczek będzie można powbijać igły: dosłownie - cerując i zszwając porwane ubrania i szmatki, wyszywając oraz może też przenośnie – cerując porwane myśli. Dołączą do nas przechodnie, kobiety
i mężczyźni, młodzi i starsi. W nawiązaniu do dawnej tradycji wspólnego biesiadowania podczas robótek ręcznych wszyscy przybyli, pracując poprzez zabawę, z materiałów własnych myśli uszyją piękne rzeczy.
www.szwalniaslowa.pl

Reklama

www.etnomuzeum.eu

Reklama
Reklama
Reklama