Reklama

Kiedy zwierzę po raz pierwszy zaobserwowano, uważano go za młode osobniki innych gatunków waleni – płetwala Bryde'a. Głównie z uwagi na niewielki rozmiar – dorosły Balaenoptera omurai ma ok. 10 metrów długości. Komunikuje się też znacznie ciszej niż inne walenie, np. jego bliski kuzyn płetwal błękitny.

Reklama

– W ostatnich latach było wiele relacji o obserwacjach płetwali skrytych, ale ani jedna z nich nie była udokumentowane. Te walenie żyją w bardzo oddalonych od lądu częściach morza i trudno je zauważyć z powodu niewielkich rozmiarów, a do tego nie wypuszczają one fontann wody – mówi Salvatore Cerchio, biolog morski z Woods Hole Oceanographic Institution.

Wciąż nie wiemy, ile płetwali skrytych jest na naszej planecie. Wiemy już natomiast, że jedna populacja żyje w wodach oblewających Madagaskar. Tam też udało się zidentyfikować (w 2013 roku) i nagrać te walenie – w liczbie ok. 25 osobników. Dzięki filmowi Cerchio, nauka po raz pierwszy ma niezbity dowód na istnienie tego gatunku fiszbinowca oraz szansę na jego dokładne opisanie.

Reklama

W listopadzie tego roku ekipa Cerchio znów wraca na Madagaskar, by dalej badać płetwale skryte. Naukowcy chcą jeszcze bliżej przyjrzeć się ich sposobom komunikacji oraz ustalić, czy są zagrożone wyginięciem.

Reklama
Reklama
Reklama