Reklama

W tym artykule:

  1. Jak kofeina działa na mrówki?
  2. Zaskakujące wyniki badania
Reklama

Kofeina to jedna z najpopularniejszych używek XXI w. Ludzie piją ją w kawie, herbacie i napojach energetycznych ze względu na jej stymulujący wpływ na mózg. Ten naturalny pobudzający środek pomaga zwalczać zmęczenie i poprawia koncentrację. Niedziwne więc, że najchętniej sięgają po niego studenci czy pracownicy wyrabiający nadgodziny.

Oprócz korzyści poznawczych kofeina uwalnia także dopaminę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za naszą chęć do działania. Nie wspominając już o rytuale porannego picia kawy, który może być istotnym elementem w tworzeniu nowych relacji np. w pracy.

Jak kofeina działa na mrówki?

Jak sugerują autorzy badania opisanego na łamach czasopisma naukowego „Cell Press”, kofeina wpływa pozytywnie na koncentrację nie tylko u ludzi, ale także u... mrówek. Eksperyment na 142 mrówkach argentyńskich (Linepithema humile) wykazał, że pewna dawka kofeiny wspiera zdolność uczenia się owadów.

Na potrzeby badania naukowcy zbudowali w laboratorium trasę złożoną z mostu zwodzonego z klocków Lego oraz kartki papieru A4 położonej na akrylowej powierzchni. Na końcu trasy znajdowały się krople roztworu sacharozy z dodatkiem 0,25 ppm (części na milion), 250 ppm lub 2000 ppm kofeiny. Następnie wykorzystali zautomatyzowany system śledzenia do monitorowania tras mrówek, udających się do nagrody i z powrotem. Wszystkie owady przetestowano czterokrotnie. Za każdym razem badacze podmieniali kartkę papieru, tak aby mrówki nie mogły podążać własnym szlakiem feromonowym.

Zaskakujące wyniki badania

Naukowcy podkreślają, że nie chodziło im o to, aby dodać mrówkom energii czy szybkości. Celem badania było sprawdzenie, czy po kofeinie ich zdolności poznawcze będą bardziej wydajne. I rzeczywiście były. Mrówki, które otrzymały niskie lub umiarkowane dawki kofeiny, z każdą próbą obierały bardziej bezpośrednią drogę do słodkiej nagrody. To według autorów badania wskazuje, że lepiej pamiętały jej lokalizację. Mrówki, które nie zostały poczęstowane kofeiną, podążały bardziej krętymi trasami. Mimo wielu prób ich efektywność nie ulegała poprawie.

Życie ludzkości wspomagane kofeiną. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Potrzebujesz z rana filiżanki kawy? Nie wyobrażasz sobie życia bez herbaty? A może wspomagasz się często napojami energetycznymi? Wszystkie łączy jeden składnik - kofeina. Czy to niewinna ...
Kawa
Getty Images

Co ciekawe, kofeina nie miała wpływu na skuteczność powrotu mrówek do gniazda. Ich ścieżki z każdą próbą stawały się mniej kręte, niezależnie od zażycia kofeiny.

Naukowcy zakładają, że kofeina może pomóc im w kontrolowaniu populacji mrówek argentyńskich, ale najpierw potrzebne są dalsze badania. Obecnie testowane są przynęty zawierające kofeinę w naturalnych warunkach terenowych w Hiszpanii.

Reklama

Źródło: Cell Press.

Reklama
Reklama
Reklama