Koncert w 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
Krzysztof Penderecki i Sinfonia Varsovia zagrają 19 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich
Na zaproszenie organizatorów obchodów upamiętniających 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą prof. Krzysztofa Pendereckiego wystąpi na zamkniętym koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich.
W pierwszej części koncertu Krzysztof Penderecki zadyryguje swoim utworem - Chaconne na smyczki, którą skomponował w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II. Następnie solista Marcel Markowski z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii, również pod batutą Maestro Pendereckiego, wykonają Kol Nidrei op. 47 Maxa Brucha na wiolonczelę i orkiestrę kameralną.
W programie koncertu przewidziane są także występy The Israel Philharmonic Orchestra String Quartet z Julianem Rachlinem w roli pierwszego skrzypka, a także kantora Yaakova Lemmera i Kayah.
Krzysztof Penderecki
Wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog, jeden z czołowych reprezentantów polskiej szkoły kompozytorskiej. Studiował kompozycję u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, m.in.: trzech nagród w Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich (1959), Grammy Award (1987, 1999, 2013), Nagrody UNESCO (1993), Best Living Composer (2000). Doktor honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członek honorowy m.in. Royal Academy of Music w Londynie i Akademie der Künste w Berlinie. Posiada wysokie odznaczenia państwowe (Order Orła Białego) i zagraniczne (Praemium Imperiale, Japonia). Wykładał na Yale University, był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie i dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Prowadzi koncerty z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 7 symfonii, 17 koncertów i 4 opery. Jego muzyka pojawiła się na ścieżkach ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. Lśnienia Stanley’a Kubricka i Katynia Andrzeja Wajdy.
Marcel Markowski
Kształcił się m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja i klasie prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Ocic w Mannheim (Niemcy). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków we Wrocławiu (2001), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Słowenii (2009), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych o Stypendium Yamaha w Łodzi (2010). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (2008) i laureatem I nagrody oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Puli (Chorwacja, 2009). Wielokrotne uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Holandii u wielu wybitnych profesorów. Od 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia na stanowisku p.o. lidera wiolonczel.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry - Sinfonii Varsovii.
Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 200 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.