Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Pierwsze miejsce: komórki nowotworu w mózgu myszy
  2. Drugie miejsce: łuk elektryczny
  3. Trzecie miejsce: liść konopi
  4. Inne fotografie wyróżnione w konkursie Nikon Small World

W konkursie Nikon Small World biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Czyli zarówno naukowcy badający świat w ogromnym powiększeniu, jak i hobbyści zainteresowani mikrofotografią i używający do robienia zdjęć mikroskopów. Jurorzy Nikon Small World szukają zwycięzców wśród jednych i drugich. Nie liczy się bowiem wyłącznie naukowa wartość ujęcia, ale również jego siła artystyczna.

A o tę przy mikrofotografii nietrudno. Świat oglądany w powiększeniu w niczym nie przypomina tego, który widzimy za oknem. Niezwykłe zestawienia kolorów, niespotykane kształty, nieznane faktury składają się na abstrakcyjne i nieraz uderzająco piękne obrazy mikrorzeczywistości. Możemy podziwiać je już od 1975 r., kiedy odbyła się pierwsza edycja konkursu.

Również w 2024 r. niezależny panel ekspertów wybrał 20 zwycięzców. Ich fotografie pojawią się na wystawach w galeriach sztuki oraz w muzeach nauki. Niewykluczone, że trafią również na okładki czołowych czasopism naukowych. Kto ma na to szansę? Oto najlepsze mikrofotografie 2024 r.

Pierwsze miejsce: komórki nowotworu w mózgu myszy

Nikon Small World
Fot. Bruno Cisterna/Nikon Small World Fot. Bruno Cisterna/Nikon Small World

Zwycięskie zdjęcie zostało zrobione przez dr Bruno Cisternę z Medical College of Georgia na Augusta University. Widać na nim komórki nowotworu mózgu myszy. Fioletowe plamy to jądra komórkowe, od których odchodzą zielone rurkowate mikrotubule. Całe komórki otaczają ciasno upakowane pasemka białka aktyny. Cisterna zajmuje się chorobami neurodegeneracyjnymi, m.in. alzheimerem. Bada, czy naruszenie struktur komórkowych wokół jądra wpływa na tempo rozwoju tych schorzeń.

Drugie miejsce: łuk elektryczny

Nikon Small World
Fot. Marcel Clemens/Nikon Small World Fot. Marcel Clemens/Nikon Small World

Druga fotografia nagrodzona w konkursie wymagała długiej ekspozycji. Na zdjęciu dr. Marcela Clemensa widać łuk elektryczny rozpięty pomiędzy metalowym drutem a końcówką igły. Uwagę zwracają nie tylko niezwykłe kolory, ale i kształty odpowiadające makroskalowym wyładowaniom atmosferycznym – błyskawicom.

Trzecie miejsce: liść konopi

Nikon Small World
Fot. Chris Romaine/Nikon Small World Nikon Small World

Kiedy powiększymy liść rośliny, mogą czekać nas spore niespodzianki. Dotyczy to również liścia konopi sfotografowanego przez Chrisa Romaine'a. Na powiększeniu uderzają fioletowe kule na końcu niewielkich wypustek. To trichomy, wytwory epidermy rośliny.

Inne fotografie wyróżnione w konkursie Nikon Small World

Nikon Small World
Fot. Thomas Barlow/Nikon Small World Nikon Small World

Jaja ośmiornicy sfotografował Thomas Barlow z Columbia University. Zdjęcie zdobyło piąte miejsce w konkursie.

Nikon Small World
Fot. Gerhard Vlcek/Nikon Small World Nikon Small World

Na siódmym miejscu znalazł się przekrój przez liść piaskownicy zwyczajnej (Ammophila arenaria), czyli popularnej trawy rosnącej na wydmach. Zdjęcie zrobił Gerhard Vlcek z Austrii.

Nikon Small World
Fot. Paweł Błachowicz/Nikon Small World Fot. Paweł Błachowicz/Nikon Small World

Trzynaste miejsce zdobyła fotografia Pawła Błachowicza. Błachowicz zrobił zbliżenie oczu zielonego pająka Diaea dorsata. Na zdjęciu doskonale widać wszystkie oczy pająka, mającego zaledwie 6 mm.

Nikon Small World
Fot. Marek Miś/Nikon Small World Nikon Small World

Autorem niesamowitego zdjęcia dwóch rozwielitek jest Marek Miś z Suwałk. Rozwielitka po prawej nosi w środku jaja, a ta po lewej embriony. Warto dodać, że Miś jest również autorem innej wyróżnionej fotografii, przedstawiającej rekrystalizowaną mieszaninę dwóch związków chemicznych: hydrochinonu i mio-inozytolu (poniżej).

Marek Miś/Nikon Small World
Fot. Marek Miś/Nikon Small World Marek Miś/Nikon Small World

Wszystkie wyróżnione fotografie można obejrzeć na stronie konkursu.

Reklama

Źródło: Nikon Small World.

Reklama
Reklama
Reklama